Reklama

Reklama

Koronawirus. WHO: Więcej nowych zakażeń poza Chinami niż w samych Chinach

We wtorek po raz pierwszy liczba nowych zakażeń koronawirusem wykrytych poza Chinami była wyższa niż liczba nowych przypadków zgłoszonych przez Pekin - powiedział dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. Dodał, że rozprzestrzenianie się wirusa może zostać jeszcze opanowane.

Tedros oświadczył, że nagły wzrost liczby zakażeń nowym koronawirusem we Włoszech, Iranie i Korei Południowej jest "bardzo niepokojący". Jak dodał, zakażenia powiązane z Iranem potwierdzono w Bahrajnie, Iraku, Kuwejcie i Omanie, a przypadki powiązane z Włochami zanotowano w Algierii, Austrii, Chorwacji, Niemczech, Hiszpanii i Szwajcarii.

Z danych WHO wynika, że we wtorek po raz pierwszy liczba nowych zakażeń potwierdzonych poza Chinami w 37 krajach (427 przypadków) przekroczyła liczbę nowych zakażeń zgłoszonych przez Pekin (411).

Reklama

"Nie powinniśmy zbyt pochopnie ogłaszać pandemii bez dokładnej i obiektywnej analizy faktów" - powiedział Tedros. "Nierozważne używanie słowa 'pandemia' nie daje żadnej wyraźnej korzyści, ale niesie znaczne ryzyko zwiększenia niepotrzebnego i nieuzasadnionego strachu i piętna" - stwierdził i dodał, że "może to też sygnalizować, że nie możemy już zapobiegać rozprzestrzenianiu się wirusa, co nie jest prawdą".

Tedros zapowiedział także, że misja WHO w weekend uda się do Iranu. 

Najnowsze informacje na temat koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie gromadzimy w naszym raporcie specjalnym

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy