Reklama

Reklama

Koronawirus. WHO będzie nadal badać zastosowanie hydroksychlorochiny

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ma wznowić prace nad możliwością regularnego stosowania hydroksychlorochiny w leczeniu COVID-19 - poinformował w środę, 3 czerwca, w Genewie sekretarz generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Tedros wyjaśnił, że eksperci WHO doradzili kontynuację badań wszelkich lekarstw, które mogłyby być zastosowane w walce z koronawirusem, w tym hydroksychlorochiny, zwłaszcza w kontekście szybkiego rozprzestrzeniania się pandemii w Ameryce Łacińskiej.

Reklama

"Jesteśmy całkiem pewni, że lek nie powoduje zwiększonej śmiertelności w gronie osób, które go przyjmowały" - powiedział podczas konferencji prasowej online Soumya Swaminathan, jeden z głównych ekspertów WHO. Tedros dodał, że po analizie "dostępnych danych na temat śmiertelności" członkowie Komitetu ds. Bezpieczeństwa i Monitorowania uznali, że "nie ma powodu, aby modyfikować protokół" badań klinicznych.

Badania kliniczne zawieszono

W zeszłym tygodniu WHO ponowiło swoje ostrzeżenie przed powszechnym leczeniem pacjentów chorych na COVID-19 chlorochiną i hydroksychlorochiną, co ma miejsce w wielu europejskich krajach. Organizacja zawiesiła prowadzone badania kliniczne nad lekiem stosowanym na malarię z uwagi na wyniki badań, wskazujące na niebezpieczne skutki uboczne u pacjentów z COVID-19.

Kilkanaście dni temu do przyjmowania hydroksychlorochiny, czyli hydroksylowej pochodnej chlorochiny, przyznał się Donald Trump. Prezydent USA oświadczył wówczas, że "ewentualna korzyść z leczenia przeważa nad względnym ryzykiem".

Chcesz wiedzieć więcej na temat pandemii koronawirusa? Sprawdź statystyki:

Polska na tle świata

Sytuacja w poszczególnych krajach

Wskaźniki w przeliczeniu na milion mieszkańców

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje