Reklama

Koronawirus we Włoszech. Uczniowie wracają do szkół średnich w pięciu regionach

Do szkół średnich, po tygodniach zdalnej nauki, w pięciu regionach Włoch wraca w poniedziałek prawie milion uczniów. Jest to między innymi rezultat złagodzenia restrykcji w Lombardii, gdzie anulowano czerwoną strefę, a z nią przepisy w sprawie częściowego lockdownu.

Gimnazjaliści i licealiści dołączą do uczniów szkół podstawowych, którzy już wcześniej wznowili naukę po przerwie świąteczno-noworocznej. Tym samym w szkolnych ławkach zasiądzie już sześć milionów z 8,4 milionów wszystkich uczniów w kraju.

Szkoły zostaną otwarte w Lombardii, Ligurii, Marche, Umbrii i w Kampanii. Jest to powrót stopniowy i rotacyjny. Na razie w klasach będzie połowa uczniów.

Tylko w Lombardii normalne lekcje wznowi 200 tysięcy gimnazjalistów i 400 tysięcy licealistów i uczniów technikum.

Tam pozostaje nauka zdalna

Tydzień wcześniej do szkół średnich wróciło 640 tysięcy uczniów w kilku regionach, w tym w stołecznym Lacjum i w Piemoncie.

Reklama

Różnice te wynikają nie tylko ze zmian na mapie pandemicznej Włoch, ale także z prawa władz regionalnych do podejmowania własnych decyzji dotyczących oświaty.

Zdalne nauczanie będzie kontynuowane w szkołach średnich we Friuli-Wenecji Julijskiej, Wenecji Euganejskiej, na Sardynii, w Basilicacie, Kalabrii i Apulii. W domach pozostaje też większość młodzieży na Sycylii, która jest czerwoną strefą surowych restrykcji.

Uczniowie protestują

W wielu szkołach średnich nie ustają uczniowskie protesty, w tym okupacje budynków. 

Na poniedziałek zapowiedziano manifestacje młodzieży w 24 miastach, w tym przed Ministerstwem Oświaty w Rzymie. Ich uczestnicy będą domagać się poprawy warunków nauki, zmniejszenia liczebności klas i większych inwestycji w szkolnictwie.

Chcesz wiedzieć więcej na temat pandemii koronawirusa? Sprawdź statystyki:

Polska na tle świata

Sytuacja w poszczególnych krajach

Wskaźniki w przeliczeniu na milion mieszkańców


PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy