Reklama

Reklama

Koronawirus we Włoszech. Ponad 500 osób zmarło na COVID-19

W ciągu doby we Włoszech zmarły 544 osoby chore na COVID-19. Potwierdzono 37 255 nowych zakażeń koronawirusem - poinformowało w sobotę (14 listopada) tamtejsze ministerstwo zdrowia. Wykonano 227 tys. testów.

Bilans zgonów od początku epidemii wzrósł do 44 683.

- Widzimy początkowe, ale wyraźne spowolnienie wzrostu krzywej zakażeń - oświadczył prezes krajowej rady Służby Zdrowia, prof. Franco Locatelli.

Koronawirusa wykryto dotychczas u ponad 1,1 mln mieszkańców Włoch, co oznacza, że zakaziła się co 60. osoba w tym kraju. Obecnie zakażonych jest co najmniej 688 tys. osób, wyzdrowiało 411 tys.

Najgorzej znów w Lombardii

Liczba hospitalizowanych pacjentów wzrosła od piątku o 484, do ponad 31 tys. Na oddziałach intensywnej terapii przebywa około 3300 najciężej chorych. Przybyło ich jednego dnia 76. W domowej izolacji przebywają 653 tys. zakażonych.

Reklama

Najwięcej nowych zakażeń przybywa nadal w Lombardii. Od piątku zanotowano ich ponad 8 tys. 

"Czerwone" strefy

Od niedzieli "czerwonymi" strefami najwyższego ryzyka zakażeń będą we Włoszech Toskania i Kampania ze stolicą w Neapolu. Minister zdrowia podpisał rozporządzenie w tej sprawie. Dołączą do Kalabrii, Lombardii, Piemontu, Doliny Aosty i Południowego Tyrolu.

W strefie "czerwonej" obowiązuje m.in. zakaz opuszczania miejsca zamieszkania. Wyjątkiem jest wyjście do pracy, lekarza czy apteki lub w związku z sytuacją wyższej potrzeby. Jest też zakaz wjazdu do i wyjazdu z regionu, jak również przemieszczania się wewnątrz, z wyjątkami, takimi jak w przypadku opuszczania miejsca zamieszkania. 

Zamknięte są sklepy z wyjątkiem tych, które sprzedają artykuły spożywcze i pierwszej potrzeby. Otwarte są apteki i punkty sprzedaży parafarmaceutyków, kioski i sklepy z artykułami tytoniowymi. Restauracje i bary mogą sprzedawać jedzenie tylko na wynos i to do godz. 22 oraz z dostawą do domu. Działają pralnie, domy pogrzebowe i zakłady fryzjerskie.

Z kolei "pomarańczową" strefą ryzyka zakażeń staną się od niedzieli: Friuli Wenecja Julijska, Marche i Emilia Romania. Ponadto "pomarańczowe" od pewnego czasu są regiony: Sycylia, Apulia, Abruzja, Liguria, Umbria i Bazylikata.

Tylko pięć włoskich regionów pozostaje "żółtych": Lacjum, Wenecja Euganejska, Molise, Trydent i Sardynia.

Chcesz wiedzieć więcej na temat pandemii koronawirusa? Sprawdź statystyki:

Polska na tle świata

Sytuacja w poszczególnych krajach

Wskaźniki w przeliczeniu na milion mieszkańców

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy