Reklama

Reklama

Koronawirus we Włoszech. Najnowsze dane

We Włoszech w ciągu ostatniej doby zmarły 542 osoby zakażone koronawirusem - poinformowała w środę, 8 kwietnia, Obrona Cywilna. Tym samym łączny bilans zgonów od początku epidemii wzrósł do 17 669. Zaprezentowane dane wskazują na lekką poprawę sytuacji w kraju.

Od wtorku, 7 kwietnia, potwierdzono 1195 następnych przypadków wirusa. Obecnie łączna liczba osób zakażonych wynosi ponad 95 tys. 63 tysiące z nich przebywa w izolacji domowej z lekkimi objawami lub bez nich.

Pozytywne sygnały

Dotąd we Włoszech stwierdzono 139 tys. zakażeń. Wyleczonych zostało 26,4 tys. chorych. Padł dzienny rekord: w ciągu doby wyzdrowiało prawie 2100 osób.

Szef Obrony Cywilnej Angelo Borrelli ogłosił, prezentując te dane w Rzymie, że połowa ze wszystkich wyleczonych wróciła do zdrowia w ciągu ostatnich 10 dni.

Ponadto komisarz Borrelli odnotował, że piąty dzień z rzędu spada liczba chorych na oddziałach intensywnej terapii. Przebywa ich tam obecnie prawie 3700.

Reklama

Sytuacja w Lombardii

W regionie Lombardia, czyli włoskim epicentrum zakażeń, w ciągu doby zmarło 238 osób. 

Według lokalnych władz, sytuacja tam poprawia się i "przełom jest blisko". Spada liczba chorych na oddziałach szpitalnych.

WHO: Nie jesteśmy w fazie wyraźnego spadku

Odnosząc się do obecnego etapu epidemii, jeden z wicedyrektorów Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Ranieri Guerra powiedział, że trudno jeszcze myśleć o stopniowym łagodzeniu restrykcji. "Nie jesteśmy w fazie wyraźnego spadku, ale zmniejszenia prędkości" zakażeń - podkreślił.

Ekspert ostrzegł: "Jest zbiornik osób zakażonych bez objawów, który gwarantuje szerzenie się wirusa".

Zdaniem Guerry, można zacząć planować stopniowe zniesienie ograniczeń konkretnym grupom zawodowym i wiekowym na wybranych obszarach, ale dopiero wtedy, gdy dojdzie do wyraźnego spadku krzywej epidemicznej. "A tego jeszcze nie ma" - oznajmił.

"Nie sądzę, aby włoski rząd chciał przystąpić do otwarcia kraju, nie myśląc o ryzyku" - ocenił przedstawiciel WHO.

Obecne restrykcje obowiązują we Włoszech do 13 kwietnia.

Z Rzymu Sylwia Wysocka

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy