Reklama

Reklama

Koronawirus we Włoszech. Minister zdrowia: Sytuacja jest bardzo poważna

Włoski minister zdrowia Roberto Speranza przyznał we wtorek (20 października), że sytuacja epidemiczna w kraju jest bardzo poważna. W wywiadzie telewizyjnym wyraził przekonanie, że trzeba "podnieść poziom czujności". Zaapelował do Włochów, by pozostali w domach, jeśli mogą.

W wypowiedzi dla stacji telewizyjnej La 7 szef resortu zdrowia stwierdził: "Sytuacja jest bardzo poważna. Trzeba powiedzieć szczerze, jak jest. Krzywa zakażeń rośnie".

Reklama

- Potrzebny jest jeszcze większy wysiłek ze strony każdego. W najbliższych godzinach należy podnieść poziom czujności - mówił minister w dniu, w którym zanotowano ponad 10 800 nowych zakażeń koronawirusem. Zmarło 69 osób.

Speranza wskazał, że wszelką aktywność można podzielić na tę niezbędną i na inną, którą "można przełożyć na później".

"Pracujemy dzień i noc, by uniknąć lockdownu"

Minister zdrowia zapewnił o determinacji rządu, by rozwiązać obecny kryzys pandemiczny. Podkreślił, że narodowy system ochrony zdrowia jest obecnie silniejszy, ponieważ przyjęto do pracy 33 tys. osób.

- Produkujemy do 30 milionów maseczek dziennie, to nie jest marzec - dodał, odnosząc się do problemów ze środkami ochrony osobistej na początku kryzysu.

- Pracujemy dzień i noc, by uniknąć lockdownu - zapewnił i zastrzegł jednocześnie, że nie można przewidzieć danych dotyczących liczby zakażeń w najbliższych dniach.

- Remedium potrzebne jest od zaraz. Proszę o to, by unikać niepotrzebnego przemieszczania się, zbędnego wychodzenia z domu - wezwał Speranza. Jego zdaniem jest jeszcze "margines, by obniżyć krzywą" zakażeń.

Za "bardzo słuszne" minister Speranza uznał to, że lokalne władze podejmują decyzje o dodatkowych restrykcjach na tych obszarach, gdzie sytuacja jest szczególnie trudna.

Regiony Lombardia i Kampania zapowiedziały wprowadzenie godziny policyjnej, a w Piemoncie zdecydowano o zamknięciu centrów handlowych w weekendy. Wyjątek stanowić będą sklepy spożywcze z artykułami pierwszej potrzeby i apteki.

Z Rzymu Sylwia Wysocka 

*** 

Chcesz wiedzieć więcej na temat pandemii koronawirusa? Sprawdź statystyki:

Polska na tle świata

Sytuacja w poszczególnych krajach

Wskaźniki w przeliczeniu na milion mieszkańców

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje