Reklama

Reklama

Koronawirus we Włoszech. Jedna piąta zakażonych ma brytyjski wariant

Jedna piąta potwierdzonych przypadków zakażeń we Włoszech to infekcje brytyjskim wariantem koronawirusa. Informację tę przekazano w piątkowym raporcie ministerstwa zdrowia i krajowego Instytutu Służby Zdrowia. Odnotowano w nim także wzrost wskaźnika reprodukcji wirusa do 0,95.

W cotygodniowym sprawozdaniu zwrócono uwagę na wzrost wskaźnika zakaźności, który wcześniej spadł do 0,84. W jednej trzeciej regionów kraju wynosi on ponad 1, co oznacza, że każda zainfekowana osoba zakaża jedną następną.

Zakaz podróży między regionami

Rząd Włoch przedłużył do 25 lutego zakaz podróży między regionami bez uzasadnionego powodu - poinformowano po piątkowym posiedzeniu. Eksperci mówią, że obecnie krążące warianty wirusa nie pozwalają na łagodzenie obostrzeń.

Obowiązujący obecnie zakaz podróży między regionami wygasa 15 lutego. Decyzja o jego przedłużeniu jest jedną z ostatnich, jakie podjął ustępujący rząd Giuseppe Contego. Zbliżająca się data wygaśnięcia dekretu Rady Ministrów zbiega się w czasie z pracami nad powołaniem nowego gabinetu, na czele którego ma stanąć Mario Draghi.

Reklama

Dyrektor departamentu ds. profilaktyki w ministerstwie zdrowia Gianni Rezza oświadczył na konferencji prasowej, że obecnie w związku z krążeniem różnych wariantów koronawirusa nie można łagodzić przepisów o walce z pandemią.

Szef Instytutu Służby Zdrowia Silvio Brusaferro powiedział zaś: "Za 5-6 tygodni wariant brytyjski może zastąpić teraz krążącego wirusa".

Koronawirus we Włoszech

Ministerstwo zdrowia poinformowało, że na COVID-19 zmarło kolejne 316 osób i stwierdzono 13 908 nowych zakażeń koronawirusem. W ciągu doby wykonano 305 tysięcy testów. 4,5 procent z nich dało wynik pozytywny. Bilans zgonów wzrósł do 93 045. Liczba potwierdzonych w kraju przypadków zakażeń wynosi prawie 2,7 miliona. Ozdrowieńców jest ponad 2,2 miliona. Stale spada liczba aktywnych zakażeń; obecnie ich liczba wynosi 402 tysiące.

Do tej pory zaszczepiono 2,8 miliona osób, z których ponad 1,2 mln dostało już dwie dawki preparatu.

Chcesz wiedzieć więcej na temat pandemii koronawirusa? Sprawdź statystyki:

Polska na tle świata

Sytuacja w poszczególnych krajach

Wskaźniki w przeliczeniu na milion mieszkańców

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy