Reklama

Reklama

Koronawirus we Włoszech. Eksperci: Brytyjski wariant bardziej zakaźny nawet o 60 proc.

Brytyjski wariant koronawirusa jest we Włoszech od 37 do nawet 60 procent bardziej zakaźny od innych odmian - podał Instytut Służby Zdrowia. W kraju zanotowano ostatnio duży wzrost zakażeń. Warianty zidentyfikowano też po raz pierwszy w wodach ściekowych.

Eksperci Instytutu zaznaczyli, że w przypadku tej mutacji dane statystyczne są niepewne. Podkreślili jednocześnie, że są zgodne z tymi na temat wariantu brytyjskiego, jakie zostały przedstawione w innych krajach.

Reklama

Szacuje się, że infekcje tą mutacją stanowią ponad jedną trzecią wszystkich zakażeń we Włoszech.

Po raz pierwszy w Italii brytyjski i brazylijski wariant znaleziono w wodach ściekowych. Odkrycia tego, uznanego też za jedno z pierwszych na świecie, dokonali naukowcy z Instytutu Służby Zdrowia w Perugii w Umbrii oraz w jednej z miejscowości w Abruzji, a więc tam, gdzie ostatnio doszło do dużego wzrostu liczby zakażeń.

Przypomina się, że analiza wód ściekowych może być przydatnym narzędziem w badaniu szerzenia się koronawirusa na danym obszarze.

Wzrost liczby zakażeń we Włoszech

Z najnowszego raportu sytuacji w szpitalach wynika, że w ciągu tygodnia z sześciu do ośmiu wzrosła liczba regionów, w których zanotowano przekroczenie stanu krytycznego pod względem liczby łóżek dla chorych na COVID-19 zajętych na intensywnej terapii.

Ministerstwo zdrowia poinformowało, że ostatniej doby zarejestrowano 308 zgonów. Wykryto też 19 886 zakażeń w rekordowej liczbie 443 tys. testów przeprowadzonych jednego dnia. To duży wzrost przypadków w porównaniu z poprzednimi dniami i tygodniami.

Łączna liczba zmarłych w ciągu roku pandemii wzrosła we Włoszech do 96 974.

SARS-CoV-2 wykryto u ponad 2,8 miliona osób, z których wyleczonych jest 2,3 mln. Obecnie zakażonych jest co najmniej 396 tysięcy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama