Reklama

Reklama

Koronawirus we Włoszech: 30 tys. osób zgłosiło się po pomoc psychologiczną

We Włoszech uruchomiony został specjalny bezpłatny numer telefonu, pod którym można szukać pomocy psychologa w związku z epidemią. W ciągu pierwszego tygodnia zadzwoniło 30 tys. osób.

Linia ta to inicjatywa Ministerstwa Zdrowia i Obrony Cywilnej. Przez 16 godzin na dobę porad udziela 2,5 tys. psychologów-wolontariuszy.

Po siedmiu dniach poinformowano, że o pomoc prosi więcej kobiet niż mężczyzn, większość osób starszych i bardzo niewiele młodych.

Dlaczego dzwonią?

Przedstawicielka Ministerstwa Zdrowia, psycholog Maria Assunta Giannini powiedziała, że rozmowy potwierdzają, że wśród Włochów po ponad dwóch miesiącach kryzysu i kwarantanny rośnie niepokój, lęk i poczucie osamotnienia. Seniorzy cierpią, ponieważ nie mogą spotkać się ze swymi rodzinami, mieszkającymi daleko, a także boją się, że w obecnej drugiej fazie łagodzenia restrykcji, wzrośnie ryzyko zakażenia koronawirusem.

Reklama

Dzwonią także osoby zatrudnione, pełne niepokoju o swoje miejsca pracy.

"Generalnie rzecz ujmując, dzwoniący mówią nam o niepokoju, depresji, poczuciu bezsilności"- dodała Giannini.

Poinformowała też, że w telefonach od kobiet pojawiają się również prośby o pomoc w związku z przypadkami przemocy domowej. Te, jak wyjaśniła, zgłaszane są policji.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy