Reklama

Reklama

Koronawirus we Francji. Minister zdrowia stanowczo o reakcji na pandemię

Postawiliśmy wcześniej właściwą diagnozę dotycząca sektora zdrowia, ale potem nie zareagowaliśmy ani wystarczająco szybko, ani wystarczająco zdecydowanie na pandemię koronawirusa – oświadczył w środę minister zdrowia Francji Olivier Veran.

Dzięki ustawie "Moje zdrowie 2022", przyjętej w 2019 roku, postawiliśmy właściwą diagnozę, jednak reakcja na epidemię była zbyt powolna - przyznał Veran po posiedzeniu rządu podczas konferencji prasowej na temat sytuacji we francuskiej służby zdrowia w związku z epidemią COVID-19.

Minister zapowiedział konsultacje w sprawie reformy służby zdrowia i podwyżki zarobków pracowników szpitali.

Podkreślił, że Francja należy do krajów najwięcej wydających na sektor zdrowia w Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). "Najpóźniej do połowy lipca wyciągniemy wnioski" - obiecał Veran. "Reforma nie należy do pracowników służby zdrowia, ale do nas, decydentów" - dodał. Konsultacje w tej sprawie rozpoczną się 25 maja i będą również przeprowadzane online, aby umożliwić uczestnictwo wszystkim zainteresowanym.

Reklama

Veran zapowiedział również podwyżkę wynagrodzeń dla lekarzy i pracowników szpitali oraz domów spokojnej starości. Obiecał też reformę systemu szkoleń i ścieżek kariery lekarzy.

Apel o poddawanie się testom

Minister zaapelował również o poddawanie się testom na koronawirusa. "Jeśli uważasz, że masz objawy (...), nie wahaj się porozmawiać z lekarzem, nie wahaj się poddać testom" - podkreślił, powtarzając wtorkowy apel dyrektora generalnego w resorcie zdrowia Jerome’a Salomona.

O przeprowadzanie testów na jak największej liczbie osób apeluje nieustannie przewodniczący Wysokiej Rady Zdrowia Publicznego i członek Rady Naukowej Franck Chauvin, który podkreśla, że jak tylko pojawią się niepokojące objawy, należy udać się do lekarza i poprosić o zlecenie przeprowadzenia testu.

W środę francuska agencja zdrowia publicznego podała, że około 1 proc. zgonów z powodu COVID-19 ma miejsce w domu. Jednak ostateczne dane w tej kwestii podane zostaną do czerwca.

Veran: Koronawirus nie został wyeliminowany

Minister Veran ostrzegł w środę, że koronawirus nie został wyeliminowany i nadal należy "zachować szczególną ostrożność".

Po otwarciu części szkół 11 maja i odkryciu ognisk zakażeń COVID-19, władze zdecydowały o zamykaniu tych placówek, gdzie stwierdzono obecność koronawirusa.

Służby medyczne i policja alarmują, że wiele osób nie przestrzega dystansowania społecznego. W środę samorządy zapowiedziały zamknięcie kilku plaż w Bretanii po tym, jak lokalna prefektura wydała komunikat o "niedopuszczalnych zachowaniach zaobserwowanych w ostatni weekend na plażach". Setki plaż, zamkniętych w związku z kwarantanną ogłoszoną 17 marca, ponownie otwarto w ostatni weekend.

Z Paryża Katarzyna Stańko 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy