Reklama

Reklama

Koronawirus w Wlk. Brytanii. Boris Johnson: Wyniki szczepionki AstraZeneca są fantastyczne

Brytyjski premier Boris Johnson nazwał w poniedziałek "fantastyczną wiadomością" to, że opracowana przez firmę AstraZeneca i Uniwersytet Oksfordzki szczepionka przeciw COVID-19 może być skuteczna nawet w 90 proc.

"Niewiarygodnie ekscytująca wiadomość, że oksfordzka szczepionka okazała się tak skuteczna w testach. Przed nami jeszcze dalsze kontrole bezpieczeństwa, ale to fantastyczne wyniki. Dobra robota naszych wspaniałych naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego i AstraZeneca oraz wszystkich, którzy zgłosili się na ochotnika do testów" - napisał w Johnson na Twitterze.

W poniedziałek rano brytyjska firma AstraZeneca ogłosiła, że opracowana przez nią razem z naukowcami z Uniwersytetu w Oxfordzie szczepionka przeciw COVID-19 wykazuje, przy optymalnym dawkowaniu, skuteczność do ok. 90 proc.

Reklama

W rzeczywistości, jak podała firma w specjalnym komunikacie, "jeden rodzaj dawkowania wykazał 90-procentową skuteczność szczepionki (najpierw połowa dawki, a następnie pełna w odstępie co najmniej miesiąca). Inny schemat - dwie pełne dawki w odstępie co najmniej miesiąca - okazał się skuteczny w 62 proc. Łączna analiza obu schematów dawkowania wykazała średnią skuteczność wynoszącą 70 proc. - napisano.

Zobacz też: Jaka jest skuteczność szczepionki firmy AstraZeneca?

To trzecia zachodnia szczepionka, która dała pozytywne wyniki - poprzednie opracowały amerykański koncern Pfizer wraz z niemiecką formą biotechnologiczną BioNTech oraz amerykańska firma Moderna.

Wielka Brytania zamówiła 100 mln dawek szczepionki AstraZeneca, a także 40 mln tej opracowanej przez Pfizera i 5 mln przez Modernę. Ponadto zawarła jeszcze cztery wstępne umowy z innymi producentami potencjalnych szczepionek, nad którymi prace jeszcze trwają. 

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy