Reklama

Reklama

Koronawirus w Wielkiej Brytanii. Wykryto sześć przypadków wariantu brazylijskiego

Sześć przypadków brazylijskiego wariantu koronawirusa, oznaczonego symbolem P.1 wykryto w Wielkiej Brytanii - poinformowały władze medyczne tego kraju. To pierwsze przypadki tego wariantu w Wielkiej Brytanii.

Spośród tych sześciu przypadków trzy wykryto w Anglii i trzy w Szkocji. Jeśli chodzi o przypadki w Anglii, to dwa z nich stwierdzono w tym samym gospodarstwie domowym w hrabstwie South Gloucestershire w południowo-zachodniej części kraju, z czego jeden u osoby, która 10 lutego wróciła z Brazylii. W tym samym gospodarstwie domowym jeszcze dwie osoby uzyskały pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa, ale na razie nie wiadomo, czy chodzi o wariant brazylijski.

Szczególne zaniepokojenie budzi trzeci z angielskich przypadków, niezwiązany z dwoma poprzednimi, bo osoba zakażona nie wypełniła karty rejestracji testu, więc nie wiadomo kim ona jest i z kim się kontaktowała.

Reklama

Natomiast wszystkie trzy przypadki w Szkocji są powiązane z podróżą z Brazylii, przez Paryż i Londyn do Aberdeen. Jak zapewnił szkocki rząd, skontaktowano się już ze wszystkimi osobami, które były na pokładzie samolotu z Londynu do Aberdeen.

Ponad sześć tysięcy zakażeń koronawirusem, najmniej od 28 września

Brazylijski wariant koronawirusa, który po raz pierwszy zidentyfikowano w styczniu, ma niektóre mutacje takie jak inny wariant budzący zaniepokojenie - południowoafrykański. Jak się przypuszcza, łatwiej się rozprzestrzenia niż dotychczasowe warianty i może być bardziej odporny na szczepionki.

W połowie września w Wielkiej Brytanii wykryto inny brazylijski wariant koronawirusa, mniej niebezpieczny niż P.1. Natomiast potwierdzone w niedzielę sześć zakażeń to pierwsze w Wielkiej Brytanii przypadki, gdy chodzi o P.1.

Tymczasem również w niedzielę podano, że w ciągu ostatniej doby w Wielkiej Brytanii wykryto 6035 zakażeń koronawirusem, co jest najniższą liczbą od 28 września zeszłego roku i zarejestrowano 144 zgony z powodu Covid-19 - najmniej od 13 grudnia. Od początku epidemii stwierdzono 4 176 554 infekcji, z powodu których zmarło 122 849 osób. Do soboty włącznie pierwszą dawkę szczepionki przeciw Covid-19 otrzymało 20 089 551 osób, drugą - 796 132.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy