Reklama

Reklama

Koronawirus w Wielkiej Brytanii. "Szokująca dyskryminacja" osób z niepełnosprawnościami

- To jest szokująca dyskryminacja - twierdzi brytyjska organizacja charytatywna, zajmująca się osobami, które mają trudności w uczeniu się. Chodzi o informacje, że osoby z niepełnosprawnościami miały nie zostać poddane reanimacji, gdy zachorowały na COVID-19 i były w ciężkim stanie w czasie drugiej fali pandemii.

Specjalna brytyjska komisja zajmująca się opieką nad chorymi już w grudniu orzekła, że niewłaściwe zawiadomienia pojawiające się na temat resuscytacji krążeniowo-oddechowej doprowadziły w ubiegłym roku do zgonów, których teoretycznie można było uniknąć. 

"The Guardian" zwraca uwagę, że informacje na ten temat pojawiły się w czasie, gdy na rząd jest wywierana coraz większa presja, aby jeszcze raz rozważyć decyzję o tym, że osoby z trudnościami w uczeniu się nie znalazły się w priorytetowej grupie szczepień. 

Gazeta przypomina, że istnieje coraz więcej dowodów, iż nawet osoby z lekką niepełnosprawnością - jeśli zarażą się koronawirusem - są bardziej narażone na ostry przebieg choroby i w konsekwencji na śmierć.

Reklama

Okazuje się także, że nawet jeśli niektóre grupy, np. osoby z zespołem Downa, miały obietnicę szczepionki, to inne (z trudnościami w uczeniu się) zostały przydzielone do innych oczekujących kategorii. 

"Wiele osób czuje teraz strach"

Tymczasem dane upublicznione przez brytyjską służbę zdrowia pokazują, że od początku ostatniego lockdownu na Wyspach, czyli w ciągu pięciu tygodni, COVID-19 był odpowiedzialny aż za 65 procent zgonów osób z niepełnosprawnościami, mających trudności w uczeniu się. 

Również oficjalne statystyki wskazują, iż takie osoby w wieku od 18 do 34 lat są 30 razy bardziej narażone od swoich rówieśników na śmierć z powodu koronawirusa.

- W czasie pandemii wiele osób z trudnościami w uczeniu się spotkało się z szokującą dyskryminacją i z przeszkodami w dostępie do opieki zdrowotnej. Były też nieodpowiednie powiadomienia o tym, żeby ich nie reanimować - mówi Edel Harris, szef organizacji charytatywnej Mencap. Jak przypomina, chodzi o osoby, które nawet przed covidem umierały w wieku znacznie wcześniejszym niż średnia krajowa.  

- Wiele takich osób czuje teraz strach i zastanawia się, dlaczego zostały pominięte. To niedopuszczalne - podkreśla Harris.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje