Brytyjski rząd chciał szybciej znieść lockdown. Plany te, jak donoszą tamtejsze media, zostały jednak zarzucone po ostrzeżeniach naukowców. Badacze podkreślali, że takie działania przyczynią się do wzrostu liczy zgonów z powodu COVID-19 o dodatkowe 55 tys., a w gorszym scenariuszu nawet o 91 tys.
Brytyjski premier Boris Johnson przedstawił w poniedziałek plan wychodzenia z lockdownu w czterech etapach, pomiędzy którymi będą co najmniej pięciotygodniowe przerwy. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, wszystkie restrykcje zostaną zniesione od 21 czerwca.
Według brytyjskiej prasy rząd rozważał znacznie szybsze znoszenie restrykcji, w tym wersję, że jeszcze przed Wielkanocą otwarte zostałyby sklepy sprzedające towary inne niż pierwszej potrzeby, a puby i restauracje mogłyby obsługiwać klientów przy stolikach na otwartym powietrzu.
Jak podał "Daily Telegraph", plan ten zarzucono, gdy SAGE - naukowa grupa doradcza ds. sytuacji kryzysowych, opierając się na modelach opracowanych przez naukowców z Imperial College London, ostrzegła, że takie poluzowanie oraz pełne otwarcie lokali gastronomicznych i zniesienie zakazu odwiedzin w domach w kwietniu lub maju spowodowałoby dodatkowe 55 tys. zgonów z powodu COVID-19.
Z kolei "Daily Mail" podaje, że naukowcy z Imperial College London przedstawili pięć różnych scenariuszy znoszenia lockdownu. Najszybszy z nich zakładał, że wszystkie sklepy oraz puby i restauracje wznowią pełną działalność od 29 marca, zaś 26 kwietnia zniesione zostałyby wszystkie restrykcje. Jednak według średnich szacunków zwiększyłoby to liczbę zgonów o kolejne 91 tys., zaś w czerwcu liczba pacjentów w szpitalach sięgnęłaby 60 tys., czyli byłaby o połowę wyższa niż w szczycie z połowy stycznia.
Gazeta wskazuje, że rząd nie zdecydował się na żaden z tych pięciu scenariuszy, lecz stworzył własną wersję, przyspieszając niektóre elementy, zaś inne opóźniając.
Zgodnie z ogłoszonym przez Johnsona planem najwcześniej od 12 kwietnia otwarte zostaną sklepy z artykułami innymi niż pierwszej potrzeby, puby i restauracje będą mogły obsługiwać klientów na stolikach na zewnątrz, zaś najwcześniej od 17 maja puby i restauracje wznowią pełną działalność i zniesiony zostanie zakaz odwiedzin w domach.
Od początku epidemii w Wielkiej Brytanii z powodu COVID-19 zmarło 120 757 osób, co jest najwyższym bilansem w Europie i piątym na świecie.
Chcesz wiedzieć więcej na temat pandemii koronawirusa? Sprawdź statystyki:
Sytuacja w poszczególnych krajach
Wskaźniki w przeliczeniu na milion mieszkańców