Reklama

Reklama

Koronawirus w Wielkiej Brytanii. Rząd krytykowany za plan na Boże Narodzenie

Część lekarzy i naukowców krytykuje brytyjski rząd za świąteczny plan w sprawie pandemii. Ostrzegają, że planowane poluzowanie restrykcji na Boże Narodzenie sprawi, że umrze wielu ludzi, a późniejsze ograniczenia będą bardziej dotkliwe. Niezadowoleni są też właściciele pubów i restauracji.

Dziennik "The Times" pisze w środę (25 listopada), że doradcy naukowi rządu ostrzegali administrację Johnsona, że świąteczna dyspensa będzie "kosztowała ludzkie życia" i może spowodować trzeci lockdown. 

Reklama

- To z pewnością doprowadzi do zwiększenia liczby zakażeń, jest prawdopodobne, że wywoła trzecią falę i spowoduje więcej niepotrzebnych zgonów - mówi BBC prof. Andrew Hayward, członek komitetu doradzającego premierowi w sprawie pandemii.

Rządowe założenie

Ale rząd ocenia, że w tym bilansie zysków i strat straty psychologiczne okazałyby się bardzo dotkliwe, a ludzie mają potrzebę bycia blisko siebie po niełatwym roku. Założenie jest takie, że część mieszkańców i tak złamałaby ewentualne ograniczenia. Na tę możliwość wskazuje wielu behawiorystów. 

- Wirus nie wie, że są święta, wszyscy musimy być ostrożni - apeluje w specjalnym nagraniu wideo premier Boris Johnson, podkreślając wagę osobistej odpowiedzialności. W podobne tony uderzyła szefowa regionalnego rządu Nicola Sturgeon.

"Niemożliwe do odwrócenia"

Tymczasem krytyka nadeszła również ze strony wielu właścicieli restauracji i pubów. Bo poważnie ograniczona będzie możliwość spotkań w tych lokalach, co na Wyspach jest częścią tradycji. - Uderzenie w branżę będzie niemożliwe do odwrócenia - przewiduje związek właścicieli pubów.

Według planu rządu na czas świąt zniesione zostaną ograniczenia w podróżowaniu. Będzie można się spotkać w szerszym gronie, tworząc tzw. "świąteczną bańkę" składającą się z członków maksymalnie trzech gospodarstw domowych. Ludzie z "baniek" nie będą jednak mogli pójść do pubu czy restauracji. 

Plan świąteczny jest efektem porozumienia między rządem centralnym a regionalnymi administracji w Edynburgu, Belfaście i Cardiff.

Chcesz wiedzieć więcej na temat pandemii koronawirusa? Sprawdź statystyki:

Polska na tle świata

Sytuacja w poszczególnych krajach

Wskaźniki w przeliczeniu na milion mieszkańców


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy