Reklama

Reklama

Koronawirus w Wielkiej Brytanii. Puby i restauracje zamykane o godz. 22

Wszystkie puby, bary, restauracje i inne lokale gastronomiczne w Anglii od czwartku (24 września) muszą być zamykane o godz. 22 - poinformowało biuro premiera Borisa Johnsona. Decyzja oficjalnie zostanie ogłoszona we wtorek. Premier ma również zaapelować do Brytyjczyków, by - jeśli to możliwe - wrócili do pracy zdalnej.

Boris Johnson wczesnym popołudniem we wtorek przestawi w Izbie Gmin plan działań rządu w związku z rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem, a wieczorem wygłosi przemówienie telewizyjne do narodu. 

Restrykcje dla gastronomii

Elementem tego planu działań jest skrócenie godzin otwarcia lokali gastronomicznych, choć spodziewane są także restrykcje dotyczące spotkań osób z różnych gospodarstw domowych. 

Jeśli chodzi o gastronomię, wprowadzone zostanie także prawny wymóg obsługi wyłącznie przy stolikach, co obecnie jest tylko zaleceniem.

Apel premiera do Brytyjczyków

"Nikt nie umniejsza wyzwań, jakie nowe środki będą stanowić dla wielu osób i przedsiębiorstw. Wiemy, że nie będzie to łatwe, ale musimy podjąć dalsze działania, aby kontrolować ponowny wzrost przypadków wirusa i chronić publiczną służbę zdrowia (NHS)" - ma powiedzieć Boris Johnson, jak wynika z ujawnionego przez jego biuro fragmentu przemówienia.

Reklama

Jak podaje Reuters, Johnson ma również zaapelować do Brytyjczyków, by - jeśli to możliwe - wrócili do pracy zdalnej.

- To kroki, które podejmujemy niechętnie, ale są one absolutnie konieczne, ponieważ wskaźnik zakażeń i liczba osób w szpitalach rośnie. Musimy działać - mówił w poniedziałek w rozmowie ze Sky News Micheal Gove, minister bez teki w rządzie Borisa Johnsona. 

Skok liczby zakażeń na Wyspach

Poniedziałek był trzecim dniem w ciągu ostatnich czterech, gdy liczba nowo wykrytych zakażeń SARS-CoV-2 była wyższa - i to znacząco - niż 4000, podczas gdy zaledwie 6 września po raz pierwszy od maja przekroczyła 2000. 

Naczelni lekarze Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii Północnej zarekomendowali podniesienie z powrotem zagrożenia koronawirusem z poziomu trzeciego do czwartego w pięciostopniowej skali, co oznacza, że rozprzestrzenianie się wirusa jest wysokie lub rośnie w postępie geometrycznym, w związku z czym powinny być utrzymane zasady dystansu społecznego.

Decyzje ogłoszone we wtorek przez Johnsona będą się odnosić tylko do Anglii, bo ochrona zdrowia w Szkocji, Walii i Irlandii Północnej jest w kompetencjach tamtejszych rządów, ale również we wtorek zaostrzone restrykcje ma przedstawić rząd szkocki, zaś po południu wchodzą w życie dodatkowe restrykcje na terenie całej Irlandii Północnej.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński

Chcesz wiedzieć więcej na temat pandemii koronawirusa? Sprawdź statystyki:

Polska na tle świata

Sytuacja w poszczególnych krajach

Wskaźniki w przeliczeniu na milion mieszkańców

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy