Reklama

Reklama

Koronawirus w Wielkiej Brytanii: Powstaną dwa nowe szpitale

Kolejne dwa tymczasowe szpitale, w których przyjmowani będą pacjenci zakażeni koronawirusem, powstaną w Wielkiej Brytanii do połowy kwietnia - zapowiedział w piątek Simon Stevens, szef angielskiego oddziału NHS, publicznej brytyjskiej służby zdrowia.

Pierwszy taki szpital, który budowany jest z pomocą armii w centrum konferencyjnym ExCeL London we wschodnim Londynie, ma być gotowy w przyszłym tygodniu. Plan przekształcenia centrum w szpital oficjalnie ogłosił minister zdrowia Matt Hancock zaledwie we wtorek. Ma pomieścić 4-5 tys. pacjentów i będzie zdecydowanie największym pod względem pojemności szpitalem w Wielkiej Brytanii.

"Dlatego też podejmujemy nadzwyczajne działania mające na celu budowę nowych szpitali w bardzo krótkim czasie, począwszy od szpitala NHS Nightingale we wschodnim Londynie. Ponieważ oczywiście to nie jest tylko problem Londynu, ale całego kraju, wydałem zgodę na budowę dwóch kolejnych szpitali w typie NHS Nightingale, zaczynając od Birmingham National Exhibition Centre i Manchester Central Convention Centre, i kolejnych po nich" - powiedział Stevens.

Reklama

Jak podała stacja BBC, powołując się na wewnętrzny dokument ministerstwa obrony, szpital na terenie Narodowego Centrum Wystawienniczego (NEC) w Birmingham ma mieć pojemność 5 tys. łóżek, zaś ten w centrum konferencyjnym w Manchesterze - tysiąca. W budowie obu będzie uczestniczyć armia i oba mają być gotowe do połowy kwietnia.

Koronawirus w Wielkiej Brytanii

Brytyjskie władze spodziewają się, że szczyt epidemii koronawirusa w tym kraju nastąpi za dwa-trzy tygodnie.

Według podanego w piątek po południu bilansu do tej pory w Wielkiej Brytanii wykryto 14 579 przypadków koronawirusa, z czego 759 zakończyło się zgonem pacjentów. Wzrost zgonów o 181 w ciągu ostatniej doby był największym do tej pory od początku epidemii.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński

Reklama

Reklama

Reklama