Reklama

Reklama

Koronawirus w Wielkiej Brytanii. Od 24 lipca obowiązkowe zakrywanie twarzy w sklepach

Od 24 lipca zakrywanie twarzy w sklepach w Wielkiej Brytanii będzie obowiązkowe, zaś za niezastosowanie się do tego zakazu grozić będzie grzywna w wysokości 100 funtów - poinformowało w poniedziałek późnym wieczorem (13 lipca) biuro brytyjskiego premiera Borisa Johnsona.

"Premier jasno dał do zrozumienia, że ludzie powinni zakrywać twarze w sklepach, a my uczynimy to obowiązkowym od 24 lipca" - oświadczył rzecznik Johnsona. Informacje na temat tego obowiązku we wtorek (14 lipca) przekaże w Izbie Gmin minister zdrowia Matt Hancock.

Premier pierwszy raz w maseczce

W ciągu ostatnich czterech dni Johnson dwukrotnie - w piątek (10 lipca) i w poniedziałek (13 lipca) - jasno sugerował, że rząd bardzo poważnie rozważa wprowadzenie obowiązku zakrywania twarzy w sklepach w celu zmniejszenia ryzyka rozprzestrzeniania się koronawirusa i sam dał przykład, po raz pierwszy pokazując się publicznie w maseczce na twarzy. 

Reklama

Jednak w niedzielę Michael Gove, wpływowy minister bez teki, mówił, że należy ufać w zdrowy rozsądek Brytyjczyków, co opozycja od razu wytknęła jako niespójny przekaz ze strony rządu.

Maseczki obowiązkowe w transporcie publicznym

Od połowy maja zasłanianie twarzy w zamkniętych przestrzeniach publicznych jest zalecane, a od połowy czerwca jest obowiązkowe w transporcie publicznym. 

Jak się oczekuje, regulacje dotyczące zakrywania twarzy w sklepach będą podobne do tych w transporcie, tzn., że zwolnione z tego obowiązku będą dzieci do 11. roku życia oraz osoby, którym nie pozwalają na to określone schorzenia, a także, że kara zostanie zmniejszona do 50 funtów w przypadku zapłacenia jej w ciągu 14 dni.

Zapowiedziany obowiązek zakrywania twarzy w sklepach będzie dotyczył tylko Anglii, bo w pozostałych częściach Zjednoczonego Królestwa za kwestie zdrowia publicznego odpowiadają ich rządy. Ale w Szkocji taki nakaz już wszedł w życie w miniony piątek.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje