Reklama

Reklama

Koronawirus w Wielkiej Brytanii. Od 15 lutego kwarantanna w hotelach po powrocie z 33 krajów

15 lutego wejdzie w życie obowiązkowa kwarantanna w hotelach dla obywateli i rezydentów Wielkiej Brytanii przyjeżdżających z krajów wysokiego ryzyka epidemiologicznego. Decyzję ogłosił w czwartek wieczorem brytyjski rząd. Szczegółów wciąż jednak brak.

Poza datą żadne szczegóły nie zostały podane, ale - jak podała stacja BBC, powołując się na rządowy dokument - rząd zwróci się do kierownictwa hoteli o zapewnienie miejsc noclegowych dla ponad tysiąca nowych osób każdego dnia. Wykorzystane do tego mają być hotele w pobliżu londyńskich lotnisk Heathrow, Gatwick i London City oraz lotnisk w Birmingham, Bristolu, Manchesterze, Edynburgu, Glasgow i Aberdeen.

Trzy posiłki, wyjście z pokoju z ochroniarzem

Pasażerowie przyjeżdżający z krajów wysokiego ryzyka mieliby spędzać 10 dni w swoich pokojach, do których podawane byłyby trzy posiłki dziennie, a każde wyjście poza pokój odbywałoby się w towarzystwie pracownika ochrony. Według źródła z sektora hotelarskiego, na które powołuje się BBC, rząd wyliczył, że będzie to kosztować ok. 80 funtów za osobę na dobę, choć nie jest jeszcze przesądzone, czy miałyby płacić za to osoby poddane kwarantannie czy budżet państwa.

Reklama

O tym, że osoby powracające z krajów z "czerwonej listy" będą kierowane na kwarantannę w miejscach zakwaterowania zapewnionych przez rząd, w tym - w hotelach, po raz pierwszy oficjalnie powiedział premier Boris Johnson 27 stycznia, dodając, że szczegóły zostaną ujawnione w najbliższych dniach. Jednak brak dalszych konkretów spowodował, że opozycyjna Partia Pracy od kilku dni wytykała rządowi, że "znów jest spóźniony z reakcją".

Na liście 33 państwa

Kwarantanna w hotelach ma dotyczyć osób przyjeżdżających z 33 państw z "czerwonej listy" - 13 krajów Ameryki Południowej, 17 krajów Afryki, a także Portugalii, Panamy i Zjednoczonych Emiratów Arabskich, przy czym dotyczyć to będzie wyłącznie obywateli Wielkiej Brytanii, Irlandii oraz rezydentów Wielkiej Brytanii, bo w przypadku innych osób obowiązuje zakaz ich wjazdu do Wielkiej Brytanii z ich krajów.

Wprawdzie 10-dniową kwarantannę w domach muszą już teraz odbywać wszyscy przyjeżdżający do Wielkiej Brytanii, ale jako że nie jest możliwe sprawdzenie, czy wszyscy faktycznie tak robią, kwarantanna w hotelach ma spowodować, że przynajmniej osoby wracające z krajów, gdzie występują nowe warianty koronawirusa, będą jej na pewno podlegać. 

Chcesz wiedzieć więcej na temat pandemii koronawirusa? Sprawdź statystyki:

Polska na tle świata

Sytuacja w poszczególnych krajach

Wskaźniki w przeliczeniu na milion mieszkańców

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje