Reklama

Reklama

​Koronawirus w USA. Stan Missouri pozwał Chiny za ukrywanie informacji

Stan Missouri pozwał rząd ChRL oraz Komunistyczną Partię Chin za ukrywanie informacji w sprawie koronawirusa. Nietypowy pozew złożył Eric Schmitt, który pełni funkcję prokuratora generalnego w tym położnym na południu stanie. MSZ w Pekinie uznało pozew za absurd.

Schmitt nie ma wątpliwości, że swoimi działaniami i zaniechaniem Chińczycy doprowadzili do rozprzestrzenienia się wirusa po całym świecie. W związku z tym zdecydował się pozwać nie tylko rząd w Pekinie, ale i m.in. trzy chińskie ministerstwa oraz Komunistyczną Partię Chin.

W pozwie oskarżył stronę chińską m.in. o wprowadzenie w błąd i zatajanie faktów dotyczących epidemii SARS-CoV-2 przed rządami innych państw. W konsekwencji tych działań świat doświadcza dziś "niewypowiedzianego cierpienia" - tłumaczy Schmitt. 

Prawnicy: Nietypowa sprawa

Dotyczy to także stanu Missouri i dlatego "chcemy ich (Chińczyków) pociągnąć do odpowiedzialności" - dodaje. Sprawa - jak tłumaczą eksperci prawni - jest nietypowa. "Suweren nie powinien być pozywany przez suwerena" - tłumaczy dla radia NPR Lea Brilmayer, profesor prawa międzynarodowego na Uniwersytecie Yale. 

Reklama

Krytycy wskazują też, że pozew wiąże się z kosztami, a finansowane przez podatników biuro prokuratora generalnego nie powinno zajmować się z góry przegranymi sprawami.

Schmitt twierdzi jednak, że podjęte przez niego kroki prawne mają solidną podstawę. Argumentuje m.in., że Komunistyczna Partia Chin jest podmiotem niepaństwowym.

Chiny: To absurd

Chińskie ministerstwo spraw zagranicznych uznało pozew Schmitta za "niepoważny" i "pozbawiony podstaw prawnych". 

"To absurd" - ocenił rzecznik resortu spraw zagranicznych w Pekinie, podkreślając, że amerykańskie sądy "nie mają jurysdykcji nad działaniami chińskiego rząd".

Amerykańskie władze stoją na stanowisku, że rząd w Pekinie nie podaje wszystkich informacji o epidemii koronawirusa; regularnie oskarżają Pekin o ukrywanie przed światem prawdziwych danych o zasięgu epidemii w ChRL.

Reklama

Reklama

Reklama