Reklama

Reklama

Koronawirus w USA. Nowy Jork wprowadza certyfikaty szczepień przeciw COVID-19

Stan Nowy Jork jako pierwszy w USA zapoczątkował wydawanie zaświadczeń dokumentujących zaszczepienie przeciwko koronawirusowi, a także przeprowadzenie testu z wynikiem negatywnym. Zaświadczenia wydawane są w druku, ale można je także demonstrować, wpisując specjalny kod w telefonie komórkowym.

O przedsięwzięciu powiadomił w piątek gubernator Andrew Cuomo. Certyfikat nazwany jest Excelsior Pass. Najpierw będzie się nim można posługiwać w dużych obiektach, jak hala sportowo-widowiskowa Square Garden. Poczynając od przyszłego tygodnia, będzie akceptowany szerzej podczas różnych wydarzeń kulturalnych np. Times Union Center w Albany.

Od 2 kwietnia zaświadczenie przyjmować będą teatry i organizatorzy imprez rozrywkowych w całym stanie. Umożliwi to zwiększenie dopuszczalnej liczby osób uczestniczących np. w przyjęciach weselnych.

Głos gubernatora

Inicjatywa zmierza do ułatwienia, po ograniczeniach związanych z pandemią, działalności najbardziej przez nią dotkniętych branż zgodnie z wytycznymi stanowego Departamentu Zdrowia. Jest finansowana przez władze stanowe i dostępna bezpłatnie dla firm i każdego, kto przedstawi potwierdzenie szczepienia lub negatywny wynik testu w Nowym Jorku.

Reklama

- Nowojorczycy udowodnili, że mogą postępować zgodnie z wytycznymi dotyczącymi zdrowia publicznego, aby zwalczyć covid, a innowacyjna karta Excelsior Pass to kolejne narzędzie w naszym nowym zestawie do walki z wirusem. Pozwala większej liczbie sektorów gospodarki na bezpieczne wznowienie działalności i zachowanie bezpieczeństwa danych osobowych - ocenił gubernator.

Jak to będzie działać w praktyce?

Lokalne radio WIBX 950 AM wyjaśnia, że podobnie jak w przypadku karty pokładowej linii lotniczych, ludzie będą mogli poinformować o stanie swego stanu zdrowia za pomocą cyfrowego kodu QR lub drukowanego odczytu. Należy w tym celu pobrać aplikację Excelsior Pass, wpisać imię i nazwisko, datę urodzenia, kod pocztowy i odpowiedzieć na pytania potwierdzające tożsamość.

Dane będą pochodzić ze stanowego rejestru szczepionek i powiązane będą ze statystykami zatwierdzonych firm testujących. Excelsior Pass jest dziełem IBM.

Nowe przedsięwzięcie gubernator Cuomo zapowiedział po raz pierwszy w orędziu o stanie stanu w styczniu 2021 roku. 

Chcesz wiedzieć więcej na temat pandemii koronawirusa? Sprawdź statystyki:

Polska na tle świata

Sytuacja w poszczególnych krajach

Wskaźniki w przeliczeniu na milion mieszkańców


Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy