Reklama

Reklama

Koronawirus w USA: 126 742 nowych przypadków w ciągu doby

Uniwersytet Johnsa Hopkinsa w Baltimore poinformował w niedzielę (8 listopada) o 1040 ofiarach śmiertelnych COVID-19 w ciągu ostatniej doby. Obecność nowych przypadków koronawirusa potwierdzono u 126 742 osób.

Amerykańska uczelnia szacuje, że od wybuchu pandemii w USA zanotowano łącznie 9 961 320 zakażeń wirusem. Liczba ofiar śmiertelnych sięga obecnie 237 566. Według uczelni pierwszy przypadek COVID-19 zarejestrowano w Stanach Zjednoczonych 21 stycznia.

Reklama

Radio publiczne (NPR) podkreśla, że USA, Indie i Brazylia to trzy kraje, w których występuje najwięcej, prawie połowa przypadków koronawirusa na świecie. Tylko Ameryka może wkrótce osiągnąć 10 mln przypadków, ponieważ liczba zakażeń i hospitalizacji wciąż rośnie.

NPR przypomina, że w ostatnim tygodniu Stany Zjednoczone przekroczyły 120 tys. nowych potwierdzonych przypadków zgłaszanych każdego dnia. Siedmiodniowa średnia nowych zakażeń wynosi obecnie ponad 110 tys., ponad dwukrotnie więcej niż miesiąc temu.

Zaniepokojeni potencjalnymi skokami zakażeń

Dr Albert Ko, profesor epidemiologii w Yale School of Public Health, powiedział w zeszłym tygodniu NPR, że cytowane liczby "mogą ponownie się podwoić przed końcem roku".

Eksperci są również zaniepokojeni potencjalnymi skokami zakażeń, ponieważ wielu Amerykanów rozważa podróże i spotkania z rodziną i dużymi grupami ludzi podczas długiego weekendu w Święto Dziękczynienia,  przypadające 26 listopada, oraz w grudniowe święta Bożego Narodzenia i Nowego Roku.

Były komisarz amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) Scott Gottlieb ostrzegał w niedzielę przed świątecznymi spotkaniami i zachęcał do używania wysokiej jakości masek, a także poddania się testom.

Biden zapowiedział powołanie specjalnej grupy roboczej ds. koronawirusa

- Myślę, że jeśli masz w otoczeniu osoby, które są najbardziej podatne na zakażenie, musisz być bardzo ostrożny. Zwłaszcza, kiedy masz zamiar wystawiać starsze osoby w szerszej grupie na towarzystwo młodszych - przestrzegał Gottlieb.

NPR zwraca uwagę, że wobec utrzymującego się w Stanach Zjednoczonych kryzysu, prezydent-elekt Joe Biden zapowiedział powołanie specjalnej grupy roboczej ds. koronawirusa. Przygotuje ona wdrożenie planu przedstawionego w trakcie kampanii wyborczej.

Jak zauważyło NPR, wiele krajów w Europie nawiedziła drugą fala COVID-19. Odnotowało, że we Francji, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii pod koniec października liczba przypadków wirusa przekroczyła łącznie milion i wszystkie trzy kraje wprowadziły nowe obostrzenia, próbując zwalczyć pandemię.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski

Chcesz wiedzieć więcej na temat pandemii koronawirusa? Sprawdź statystyki:

Polska na tle świata

Sytuacja w poszczególnych krajach

Wskaźniki w przeliczeniu na milion mieszkańców

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje