Reklama

Reklama

Koronawirus w ​Turcji: Zakaz opuszczania domów przez 48 godzin

Rząd turecki zakazał w piątek mieszkańcom 31 największych miast kraju, w tym Stambułu i Ankary opuszczanie domów przez najbliższe 48 godzin. Zakaz obowiązuje od północy w piątek do północy w niedzielę.

Według źródeł, władze są zaniepokojone, że wobec pięknej wiosennej pogody, przewidywanej na rozpoczynający się weekend, wielu ludzi zignoruje zalecenia pozostania w domu.

Minister zdrowia Fahrettin Koca wezwał ludność, aby nie ulegała pokusie i pozostała w domach.

"Wzywamy wszystkich obywateli, aby zastosowali się do weekendowego zakazu, nie wywołując paniki" - napisał na Twitterze rzecznik rządu Fahrettin Altun.

Wcześniej zarządzono, że wszystkie osoby powyżej 65 roku życia i te, które nie skończyły 20 lat, muszą pozostawać w domach.

Nie wszyscy stosują się do zaleceń

W Turcji szkoły i placówki usługowe oraz kawiarnie i restauracje są zamknięte, wstrzymano międzynarodową komunikację lotniczą i ograniczono możliwości podróżowania po kraju. Zawieszono też masowe zgromadzenia religijne. Jednak wiele firm i urzędów pracuje normalnie, a ich pracownicy codziennie udają się do pracy.

Reklama

Jak informują media, wkrótce po opublikowaniu zarządzenia władz, w Stambule, mieście liczącym 16 mln mieszkańców, wiele osób pobiegło do sklepów, aby zaopatrzyć się w żywność i napoje.

Burmistrz Stambułu Ekrem Imamoglu, członek głównej partii opozycyjnej, skrytykował wprowadzenie zakazu bez uprzedzenia.

Koronawirus w Turcji

Minister Koca poinformował, że w ciągu ostatnich 24 godzin w Turcji zmarło 98 osób zakażonych koronawirusem, podnosząc bilans śmiertelnych ofiar do 1006. Liczba potwierdzonych zakażeń wzrosła do 4747.

Do tej pory 2423 osoby uznano za wyleczone, z czego 281 w ciągu ostatniej doby. Wykonano ponad 300 tys. testów. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy