Reklama

Reklama

Koronawirus w Turcji. Rząd informował tylko o przypadkach z objawami?

Turecki rząd nie informował o pełnej liczbie potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem, a tylko o tych osobach, u których występowały objawy - wynika z wypowiedzi ministra zdrowia Fahrettina Kocy podczas konferencji prasowej w środę (30 września).

Jak podała agencja Reutera, oficjalna liczba nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Turcji przez kilka tygodni rosła, w ostatnich dniach zaczęła jednak spadać. Politycy i lekarze wyrażali wątpliwości co do danych prezentowanych przez rząd. Twierdzili, że liczba przypadków jest w rzeczywistości znacznie wyższa.

Podczas cotygodniowej konferencji prasowej w środę Koca powiedział, że liczba nowych "pacjentów" z COVID-19, których zdefiniował jako osoby z objawami choroby, jest ważniejsza niż liczba nowych "przypadków", do której zaliczane są osoby niewykazujące symptomów.

Reklama

- Nie wszystkie przypadki to pacjenci, ponieważ są tacy, którzy nie wykazują żadnych objawów, mimo że wyniki testów są pozytywne. Oni stanowią zdecydowaną większość - powiedział.

Zmiana w komunikatach

Tureckie ministerstwo zdrowia w lipcu zmieniło brzmienie komunikatów z udostępnianymi codziennie danymi. Od 29 lipca odnotowywano dzienną liczbę nowych "pacjentów", podczas gdy wcześniej była mowa o dziennej liczbie nowych "przypadków".

Dokument udostępniony we wtorek (29 września) przez parlamentarzystę opozycyjnej Partii Ludowo-Republikańskiej (CHP) Murata Emira rzekomo wykazał, że liczba wykrytych przypadków zakażenia koronawirusem 10 września wyniosła 29 377, podczas gdy ministerstwo zdrowia tego dnia informowało o 1512 nowych pacjentach.

Emir powiedział, że dokument był zrzutem ekranu z oficjalnego portalu ministerstwa zdrowia z wynikami z laboratoriów, niedostępnego dla opinii publicznej.

Koca powiedział, że ministerstwo nie ma takiego interfejsu, dokument pokazuje niewłaściwą liczbę testów przeprowadzonych tego dnia i nie ma na nim daty.

- Chcę powiedzieć, że wszystkie podane przez nas informacje są poprawne - dodał minister.

Koca odrzucił przy tym twierdzenie, jakoby liczba przypadków zakażenia była 19 razy wyższa, niż wynika to z oficjalnych danych.

Łączna oficjalna liczba ofiar śmiertelnych pandemii koronawirusa w Turcji wyniosła w środę 8195 osób.

Chcesz wiedzieć więcej na temat pandemii koronawirusa? Sprawdź statystyki:

Polska na tle świata

Sytuacja w poszczególnych krajach

Wskaźniki w przeliczeniu na milion mieszkańców

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy