Reklama

Reklama

Koronawirus w Szwecji. Sytuacja poważna, rząd zaostrza restrykcje

Rząd Szwecji zaostrza restrykcje w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Premier Stefan Loefven ogłosił, że od 1 marca lokale gastronomiczne będą zamykane o godz. 20.30, a w wielu miejscach zmniejszone zostaną limity osób.

- Tłok nie powinien w ogóle mieć miejsca (...). Sytuacja w Szwecji jest poważna, mamy wysoki poziom rozprzestrzeniania się koronawirusa oraz jego wersji. Istnieje ryzyko wystąpienia trzeciej fali i dlatego w razie potrzeby możliwy jest lockdown dla części społeczeństwa - stwierdził premier Stefan Loefven na specjalnie zwołanej konferencji prasowej.

Na spotkaniu zapowiedziano także zmniejszenie limitu osób, jakie będą mogły przebywać w sklepach, centrach handlowych oraz na siłowniach. Zaproponowano, aby klienci byli wpuszczani do butików pojedynczo.

Zmiany dotyczące maseczek

Kilka regionów, w tym Sztokholm oraz Vasterbotten na północy Szwecji, zaostrzyło rekomendacje o obowiązku noszenia maseczek w środkach transportu publicznego przez cały czas, a nie tylko w godzinach szczytu. 

Reklama

W środę po raz pierwszy wymóg zakrywania nosa i ust podczas obrad wprowadził przewodniczący szwedzkiego parlamentu Andreas Norlen.

Wciąż łagodnie w porównaniu do reszty Europy

Jak przypominają komentatorzy, szwedzkie restrykcje w porównaniu z innymi krajami w Europie wciąż są stosunkowo łagodne. 

Gdy rok temu wybuchła epidemia COVID-19, rząd nie zdecydował się na zamknięcie społeczeństwa, a władze zdrowotne wydały jedynie zalecenia. W związku z drugą falą koronawirusa pod koniec roku wprowadzono pierwsze poważne restrykcje, a na początku stycznia zarekomendowano noszenie maseczek w godzinach szczytu.

Znacznie odważniejszych działań domaga się od rządu opozycyjna liberalno-konserwatywna Umiarkowana Partia Koalicyjna. Jej lider Ulf Kristersson wezwał władze do wprowadzenia obowiązku zakrywania ust i nosa oraz egzekwowania kar za brak maseczek.

Liczba zakażeń rośnie

W Szwecji dzienna liczba zakażeń koronawirusem po świętach zaczęła spadać, ale od dwóch tygodni ponownie rośnie. 

W ciągu ostatniej doby liczba potwierdzonych przypadków wzrosła o 5371 do 647 470. Na COVID-19 zmarło kolejnych 80 osób. Łączna liczba ofiar śmiertelnych to 12 793.

W Szwecji zaszczepiono dotychczas co najmniej jedną dawką 437 699 osób, a dwiema - 225 341.

Przekaż 1 proc. na pomoc dzieciom - darmowy program TUTAJ

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy