Reklama

Reklama

Koronawirus w Szwecji. Prawie połowa ofiar to mieszkańcy domów opieki

Prawie połowa wszystkich dotychczasowych ofiar COVID-19 w Szwecji mieszkała w domach opieki, a 70 proc. zgonów w wyniku koronawirusa wśród pensjonariuszy miało miejsce w 40 gminach - wynika z zaprezentowanych we wtorek 7 lipca wstępnych wyników państwowej kontroli.

Przeprowadzona w placówkach opiekuńczych kontrola Inspekcji ds. Służby Zdrowia i Opieki Społecznej (IVO) wykazała także, że w 91 domach opieki osób starszych doszło do "poważnych niedociągnięć" oraz nieprawidłowości. 

Reklama

"Mamy przykłady pensjonariuszy, którzy nie otrzymali indywidualnej oceny stanu zdrowia, ale zastosowano wobec nich ogólną procedurę, nie odpowiadającą ich potrzebom" - oznajmiła szefowa IVO Sofia Wallstroem.

"Aktywna eutanazja"

W ten sposób Wallstroem potwierdziła wcześniejsze doniesienia mediów, o istnieniu procedury "aktywnej eutanazji", polegającej na automatycznym podawaniu chorym na COVID-19 pensjonariuszom środków spowalniających oddychanie, np. morfiny zamiast tlenu. 

W wielu przypadkach odbywało się to bez obecności lekarza lub jedynie poprzez telefoniczną konsultację, a środki aplikowane były przez pielęgniarki.

Inne nieprawidłowości to - na przykład - przemieszczanie się personelu bez środków ochronnych między zdrowymi i zakażonymi pensjonariuszami, czy problemy z utrzymaniem higieny.

Dalsze kontrole

Według IVO w domach opieki, w których wykryto niewłaściwe procedury, przeprowadzone zostaną dalsze kontrole, a w szczególności dokonana zostanie analiza dokumentacji medycznej osób zmarłych.

W Szwecji epidemia koronawirusa szczególnie dotknęła osoby starsze przebywające w domach opieki, zarówno w tych podlegających gminom, jak i placówkach prowadzonych przez prywatne firmy. Według wstępnych statystyk w większym stopniu zakażenia rozprzestrzeniły się w dużych, mających wiele oddziałów domach opieki niż w niewielkich ośrodkach.

Rząd Szwecji zdecydował o powołaniu komisji mającej do 22 lutego 2022 roku ocenić strategię walki z koronawirusem. Jako priorytetową uznano ocenę opieki nad osobami starszymi. Raport w tej sprawie ma powstać do 30 listopada tego roku.

Koronawirus w Szwecji

We wtorek Urząd Zdrowia Publicznego poinformowało o kolejnych 14 ofiarach śmiertelnych w Szwecji, łączny bilans zgonów to 5447. Zdecydowana większość dotyczy osób powyżej 70 lat.

Dotychczas potwierdzono 73 061 przypadków koronawirusa, co oznacza wzrost w ciągu ostatniej doby o 283.

Według dyrektora Urzędu Zdrowia Publicznego Johana Carlsona, w Szwecji "mamy do czynienia z malejącym trendem, jeśli chodzi o liczbę nowych zgonów, a także kolejnych potwierdzonych przypadków zakażeń". Obecnie na oddziałach intensywnej terapii przebywa 114 pacjentów. W kwietniu w najbardziej krytycznych tygodniach było ich 500-600.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama