Reklama

Reklama

Koronawirus w Szwecji. Główny epidemiolog: Rośnie liczba zakażeń, ale nie ma drugiej fali

W Szwecji wciąż rośnie liczba nowych zakażeń koronawirusem, ale według głównego epidemiologa Andersa Tegnella w kraju nie ma drugiej fali, choć w wielu innych państwach sytuacja jest krytyczna.

Szwedzki Urząd Zdrowia Publicznego podał w czwartek (15 października), że w ciągu ostatniej doby potwierdzono 1075 kolejnych przypadków koronawirusa. To najwyższy dobowy przyrost od końca czerwca. Łączna liczba zakażeń w Szwecji to 102 407.

"Ten tydzień będzie w Europie rekordowy"

Reklama

- Nie, nie znajdujemy się w okresie drugiej fali (...). W odróżnieniu od Francji, Hiszpanii, prawdopodobnie Holandii - ocenił główny epidemiolog Anders Tegnell, podkreślając, że w Szwecji nie występuje masowe rozprzestrzenianie się koronawirusa.

Według epidemiologa "w wielu krajach sytuacja jest krytyczna", a "ten tydzień będzie w Europie rekordowy pod względem liczby nowych zakażeń".

W Szwecji liczba zgonów na COVID-19 wzrosła w ciągu ostatniej doby o trzy, do 5910. Rośnie liczba osób leczonych w związku z koronawirusem na oddziałach intensywnej terapii. W ciągu miesiąca zwiększyła się ona z 16 do 32 pacjentów. Wiosną było ich nawet 550.

W ubiegłym tygodniu w Szwecji przeprowadzono ok. 140 tys. testów na obecność koronawirusa.

Wykluczono dalsze obostrzenia

Tegnell wykluczył na razie wprowadzanie dalszych obostrzeń. Stale obowiązuje natomiast w Szwecji zakaz organizacji imprez publicznych na więcej niż 50 osób. Nie ma z kolei zaleceń o zasłanianiu nosa i ust. 

O dodatkowych lokalnych restrykcjach mają decydować władze regionów. Jak na razie niektóre z nich podjęły jedynie decyzję o wprowadzeniu domowej kwarantanny dla współlokatorów (poza dziećmi). Wcześniej nie było takiego przymusu.

Źródłem zakażeń zajęcia sportowe i kulturalne

Media donosiły wcześniej, że źródłem wielu zakażeń w Uppsali są zajęcia sportowe i kulturalne dla dzieci oraz dorosłych, a wielu Szwedów zarezerwowało już wyjazdy na narty w szwedzkie góry. 

- Muszą oni liczyć się z tym, że z krótkim wyprzedzeniem tego typu wycieczki mogą zostać odwołane - ostrzegł Tegnell.

Pierwszeństwo w dostępie do szczepionki

Władze regionu Sztokholm na zwołanej również w czwartek konferencji prasowej przedstawiły zasady dostępności szczepionki przeciwko COVID-19, gdy się ona pojawi. Pierwszeństwo mają mieć osoby starsze, z grup ryzyka, pracownicy służby zdrowia oraz pracownicy socjalni, a dopiero później zdrowi dorośli.

Szwedzki rząd wiosną jako jeden z nielicznych w Europie nie zdecydował się na zamknięcie społeczeństwa, ale wówczas epidemia dotknęła ten kraj silniej niż inne. Ofiarami śmiertelnymi stały się zwłaszcza starsze osoby, mieszkańcy domów opieki.

Ze Sztokholmu Daniel Zyśk 

Chcesz wiedzieć więcej na temat pandemii koronawirusa? Sprawdź statystyki:

Polska na tle świata

Sytuacja w poszczególnych krajach

Wskaźniki w przeliczeniu na milion mieszkańców

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne