Reklama

Reklama

Koronawirus w Szwajcarii. Nowa lista państw o wysokim zagrożeniu

Podlegający szwajcarskiemu MSW Federalny Urząd Zdrowia (BAG) poinformował w środę (5 sierpnia), że w sobotę (8 sierpnia) na listę państw o wysokim zagrożeniu koronawirusowym wymagającym odbycia kwarantanny po przyjeździe z któregokolwiek z nich do Szwajcarii zostanie wpisanych pięć nowych krajów.

Są to m.in. Rumunia oraz Hiszpania bez Balearów i Wysp Kanaryjskich. Jednocześnie status taki utracą trzy kraje, w tym figurująca dotąd na liście jako jedyny z sąsiadów Polski Rosja

Znowelizowana lista będzie obejmować 46 państw i regionów, w tym USA, Brazylię oraz jako trzecie państwo Unii Europejskiej - Luksemburg.

Kwarantanna albo grzywna

Osoby przyjeżdżające ze strefy zagrożonej muszą odbyć w Szwajcarii 10-dniową kwarantannę, nawet jeśli test wykluczył u nich nosicielstwo koronawirusa. Lekceważąc to, narażą się na grzywnę w kwocie do 10 tys. franków. Identyczna sankcja przewidziana jest za zaniedbanie obowiązku zameldowania się odpowiednim kantonalnym władzom najpóźniej w dwa dni po przyjeździe ze wspomnianej strefy.

Reklama

Reguły te dotyczą wszystkich podróżnych, którzy w ciągu 14 dni przed przyjazdem znaleźli się choćby tylko na pewien czas na obszarze zagrożonym.

Kontrola przestrzegania kwarantanny prowadzona jest przez władze w sposób wyrywkowy. Według nich, w obowiązkowej izolacji znajduje się obecnie w Szwajcarii około 16 tys. przyjezdnych.

Chcesz wiedzieć więcej na temat pandemii koronawirusa? Sprawdź statystyki:

Polska na tle świata

Sytuacja w poszczególnych krajach

Wskaźniki w przeliczeniu na milion mieszkańców

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy