Reklama

Reklama

Koronawirus w Rosji. Rekordowo wysoki wzrost zakażeń

Liczba nowych przypadków koronawirusa w Rosji po raz pierwszy przekroczyła 27 tys. w ciągu doby. Sztab rządowy poinformował w piątek (27 listopada) o wykryciu 27 543 nowych zakażeń. Jest to o ponad dwa tys. więcej, niż dzień wcześniej. W ciągu doby zmarło 496 osób.

Ogólna liczba zakażonych w Rosji wynosi teraz 2 215 533. Spośród nich wyleczone zostały 1 712 174 osoby. Liczba przypadków śmiertelnych od początku pandemii wynosi 38 558.

Najwięcej nowych zakażeń odnotowano w Moskwie - 7918. To rekordowy wzrost przypadków koronawirusa w ciągu doby od początku epidemii. W Petersburgu wykryto 3687 nowych zakażeń, a w obwodzie moskiewskim - 1058.

Porozumienie z Indiami w sprawie szczepionki

Rosyjski Fundusz Inwestycji Bezpośrednich (RFPI), który finansuje opracowaną w Rosji szczepionkę przeciwko koronawirusowi - Sputnik V, porozumiał się z indyjską firmą Hetero w sprawie produkcji preparatu w Indiach. Wyprodukowanych zostanie 100 mln dawek szczepionki - głosi komunikat opublikowany w piątek na stronie internetowej na temat Sputnika V. Szef RFPI Kiriłł Dmitrijew powiedział, że współpraca z indyjskim koncernem sprawi, iż moce produkcyjne przy wytwarzaniu szczepionki znacznie wzrosną.

Reklama

AstraZeneca i Sputnik V połączą siły?

Ze swej strony twórcy Sputnika V, ośrodek im. Nikołaja Gamalei przy ministerstwie zdrowia Rosji, zaproponowali brytyjskiej firmie farmaceutycznej AstraZeneca połączenie swoich preparatów.

Szczepionka opracowana przez AstraZeneca wykazała skuteczność na poziomie 62 proc. przy podaniu dwóch pełnych dawek. Rosjanie proponują, by dawkę szczepionki AZD1222 połączyć z podaniem Sputnika V w celu zwiększenia skuteczności.

AstraZeneca zapowiedziała 23 listopada, że do końca roku wyprodukuje 4 mln dawek szczepionki AZD1222. Dodatkowe 40 mln dawek ma być gotowych do końca pierwszego kwartału 2021 roku.

Z Moskwy Anna Wróbel

Chcesz wiedzieć więcej na temat pandemii koronawirusa? Sprawdź statystyki:

Polska na tle świata

Sytuacja w poszczególnych krajach

Wskaźniki w przeliczeniu na milion mieszkańców


Reklama

Reklama

Reklama