Reklama

Reklama

Koronawirus w Portugalii: Wprowadzono stan ostrzegawczy z nowymi ograniczeniami

W Portugalii kontynentalnej wszedł w poniedziałek (15 września) w życie stan ostrzegawczy, a z nim nowe ograniczenia przeciwepidemiczne dotyczące korzystania z przestrzeni publicznej "w okresie rozpoczęcia roku szkolnego". Wśród nowych ograniczeń jest m.in. zakaz otwierania placówek handlowych przed godz. 10, zakaz sprzedaży alkoholu po godz. 20, a także ograniczenia w obrocie napojami alkoholowymi na stacjach paliw.

Zakazano również spotkań w przestrzeni publicznej grupom liczącym więcej niż 10 osób. Z kolei w placówkach handlowych i usługowych zlokalizowanych w sąsiedztwie szkół limit ten wynosi cztery osoby.

Reklama

Na wprowadzenie stanu ostrzegawczego, który po 30 września może zostać wydłużony o kolejnych 15 dni, nie zdecydowały się dwa autonomiczne regiony Portugalii: Madera i Azory, których rządy zapowiedziały własną politykę walki z COVID-19.

Na dzisiejszej konferencji prasowej w Lizbonie minister zdrowia Portugalii Marta Temido zapewniła, że mimo nowych obostrzeń resort nie zamierza blokować organizacji obchodów 103-lecia zakończenia objawień maryjnych w Fatimie zaplanowanych na 12-13 października.

“Nie będziemy też wprowadzać żadnych limitów dotyczących liczby osób uczestniczących w tym wydarzeniu" - powiedziała.

Kierowany przez Martę Temido resort od niedzieli notuje po ponad 600 dziennych zakażeń koronawirusem, czyli najwięcej od kwietnia.

Z Lizbony Marcin Zatyka

Chcesz wiedzieć więcej na temat pandemii koronawirusa? Sprawdź statystyki:

Polska na tle świata

Sytuacja w poszczególnych krajach

Wskaźniki w przeliczeniu na milion mieszkańców

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama