Reklama

Reklama

Koronawirus w Polsce? Krakowski szpital i MZ dementują

5. Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką w Krakowie dementuje informację, że na jego oddziale przebywa pacjent z koronawirusem - czytamy w oświadczeniu szpitala. Wcześniej informację tę zdementował również minister zdrowia Łukasz Szumowski.

"Super Express" informował nieoficjalnie, że w krakowskim szpitalu znajduje się pacjent ze stwierdzonym koronawirusem. 

"5. Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką SP ZOZ z siedzibą w Krakowie przy ulicy Wrocławskiej 1-3 oświadcza, że pojawiające się w mediach informacje o potwierdzonym przypadku pacjenta zakażonego koronawirusem są nieprawdziwe" - czytamy w oświadczeniu placówki.

Szpital jednocześnie informuje, że oddział zakaźny jest w tej chwili zamknięty z powodu remontu. 

Minister zdrowia na środowej konferencji prasowej mówił, że w naszym kraju wciąż nie ma chorych na Covid-19, dementując tym samym medialne doniesienia. Wcześniej Szumowski niejednokrotnie zaznaczał, że prędzej czy później takie przypadki w Polsce się pojawią.

Reklama

20 osób na obserwacji

Jak informował wczoraj wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, w związku z podejrzeniem zakażeniem koronawirusem 20 osób przebywa w Polsce na szpitalnej obserwacji, 14 objętych jest kwarantanną, a 681 jest w kontakcie z Państwową Stacją Sanitarną.

W Polsce przebadano pod kątem koronawirusa 180 osób.

Zalecenia GIS

W związku z epidemią koronawirusa Główny Inspektorat Sanitarny zalecił m.in. wstrzymanie się z wyjazdami do Włoch. Podobne zalecenia dotyczą także m.in. Chin, Japonii, Tajlandii i Korei Południowej. Osoby wracające z rejonów, gdzie występuje ognisko zarażenia koronawirusem, proszone są o kontakt z Państwową Inspekcją Sanitarną.

Na wszystkich lotniskach wprowadzono procedury kontroli osób powracających z krajów zagrożonych koronawirusem. Procedury dotyczą m.in. pomiaru temperatury, a osoby ze wskazaniami podejrzenia zarażenia się koronawirusem są kierowane na badania lekarskie.

Epicentrum epidemii

Epidemia choroby zakaźna COVID-19, wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2, wybuchła w grudniu w Wuhanie w środkowych Chinach. 

Zgodnie z informacją chińskiej Narodowej Komisji Zdrowia liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa w Państwie Środka wzrosła do 2715. W ostatnich 24 godzinach bilans ten zwiększył się o 52 zgony.

We wtorek zanotowano również pierwszy przypadek koronawirusa w Hiszpanii kontynentalnej. 

W ostatnich dniach największe emocje wywołał znaczny wzrost liczby zachorowań w północnych Włoszech. Dziewięć zgonów zanotowano dotąd w Lombardii, a dwa w Wenecji Euganejskiej - te dwa regiony na północy są ogniskami koronawirusa. 

Liczba osób zarażonych w całym kraju wynosi 322, a w ciągu niecałej doby zmarły cztery osoby.Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy