Reklama

Reklama

Koronawirus w Peru. Dymisja szefowej dyplomacji. Zaszczepiła się poza kolejką

Elizabeth Astete nie jest już szefową peruwiańskiej dyplomacji, w niedzielę podała się do dymisji. Jak powiedziała, popełniła "poważny błąd", szczepiąc się przeciwko koronawirusowi poza kolejnością. Dodała też, że nie przyjmie drugiej dawki szczepionki.

Rezygnację Astete przyjął tymczasowy prezydent Francisco Sagasti.

Jest ona drugim ministrem peruwiańskiego rządu, po ministrze zdrowia, który złożył dymisję w kontekście skandalu ze szczepieniami.

Skandal wybuchł w czwartek po ujawnieniu przez media, że były prezydent Martin Vizcarra został zaszczepiony przeciwko COVID-19 w październiku, na kilka tygodni przed usunięciem go z urzędu z powodu zarzutów korupcyjnych.

Były szef państwa bronił się, mówiąc, że zgłosił się na ochotnika do badania klinicznego szczepionki chińskiego koncernu Sinopharm, podobnie jak wielu innych Peruwiańczyków. Zaprzeczył temu jednak uniwersytet w Limie, prowadzący testy.

Reklama

Informacja ta wywołała falę oburzenia, co z kolei doprowadziło w piątek do rezygnacji minister zdrowia Pilar Mazzetti.

Ostra krytyka rządzących w Peru

W przeciwieństwie do innych krajów, których prezydenci, ministrowie lub urzędnicy zostali zaszczepieni, aby dać przykład i zachęcić do szczepień, w Peru ostra krytyka spotkała tych członków rządu, którzy otrzymali szczepionkę poza kolejnością, a nawet jeszcze przed rozpoczęciem kampanii.

Kampania szczepień rozpoczęła się w Peru we wtorek. Pierwsza partia szczepionki jest przeznaczona dla personelu medycznego ze szpitali państwowych i prywatnych.

Według najnowszych danych w Peru, kraju liczącym około 32 mln mieszkańców, zarejestrowano aż 1,22 mln potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem i 43 491 zgonów na COVID-19. W wielu szpitalach brakuje wolnych łóżek i tlenu medycznego.


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje