Reklama

Reklama

Koronawirus. W Nowym Jorku zmarło więcej osób niż w ataku na World Trade Center

W Nowym Jorku z powodu koronawirusa zmarło już więcej osób niż w ataku na World Trade Center 11 września 2001 roku. Według stanu na wtorek, 7 kwietnia, liczba ofiar śmiertelnych epidemii w mieście wynosiła łącznie 4111. Dane nie uwzględniają jednak osób, które zmarły w domu.

Gubernator Nowego Jorku Andrew Cuomo poinformował w środę, 8 kwietnia, że w jego stanie w ciągu ostatniej doby z powodu COVID-19 zmarło 779 osób. To najwyższy dotąd dobowy bilans zgonów spowodowanych koronawirusem w tym stanie. Dobowy bilans ofiar śmiertelnych podany we wtorek, 7 kwietnia, wyniósł 731.

Według Cuomo, w najbliższych dniach zgonów będzie tak samo dużo, jak w środowym bilansie, lub więcej. 

"Nie lekceważcie tej choroby, ponieważ rzeczywista liczba ofiar śmiertelnych jest jeszcze wyższa. W ciągu ostatnich kilku dni przekroczyliśmy liczbę osób, które zginęły w WTC" - ostrzegał w środę w CNN burmistrz Nowego Jorku Bill de Blasio.

Reklama

Ofiary śmiertelne koronawirusa w pięciu dzielnicach miasta stanowią ponad jedną trzecią wszystkich zmarłych w związku z epidemią w całym kraju. We wtorek zmarło tam m.in. zakażone dziecko w wieku poniżej 10 lat.

Ofiar prawdopodobnie jest więcej

De Blasio przyznał, że rzeczywista liczba ofiar wirusa jest prawdopodobnie wyższa, niż wskazują podawane statystyki. Dane nie obejmują wszystkich, którzy umarli z powodu COVID-19 w domach.

Według miejskiej straży pożarnej, w ciągu ostatnich kilku tygodni liczba zgonów w domach wynosiła ok. 200 dziennie. Przed epidemią sięgała średnio 25.

"Gorzka prawda jest taka, że koronawirus jest przyczyną tych bardzo tragicznych zgonów. (...) Nie mówimy o 10 osobach, 20 osobach. Mówimy o 100, 200 osobach dziennie" - podkreślił de Blasio.

Występując w tym samym dniu w telewizji FOX 5, zwrócił uwagę, że przypadki śmiertelne w domach są w większości spowodowane powikłaniami łączącymi się z infekcją koronawirusem.

Według amerykańskich mediów, niektórzy nowojorczycy, którzy zmarli w domu, poddani byli testom na obecność koronawirusa. Ci, u których potwierdzono zakażenie wirusem, są uwzględniani w danych obrazujących ogólną liczbę ofiar epidemii.

"Widzimy pewne postępy"

Zgodnie z wcześniejszymi prognozami oczekiwano, że każdego dnia w szpitalach liczba osób, które potrzebują respiratora, będzie wzrastać o 300. W istocie jest to obecnie około 100 osób dziennie.

"Przed nami długa bitwa, ale widzimy pewne postępy. Myśleliśmy, że będzie znacznie więcej pacjentów wymagających respiratorów" - wyjaśnił de Blasio w CNN, dodając, że miasto po ostatnich dostawach ma obecnie zapas respiratorów na ten tydzień.

Burmistrz dostrzegł pozytywne sygnały związane z restrykcjami, w tym z nakazem zachowywania dystansu społecznego i pozostawania w domach pracowników z firm mniej istotnych dla funkcjonowania miasta. Ostrzegał jednak nowojorczyków przed nadmierną pewnością siebie, ponieważ daleko jeszcze do normalności.

"Wszyscy bardzo chcemy wrócić do normalności, chcemy po prostu wyjść na zewnątrz i ponownie spotkać się z przyjaciółmi, ale jeszcze nie czas na to" - mówił w CNN.

Koronawirus a rasa

Jednocześnie pojawiają się dane wskazujące na to, że koronawirus dotyka w nierównym stopniu przedstawicieli różnych ras.

Według wstępnych statystyk z Nowego Jorku, Latynosi stanowili 34 proc. ofiar śmiertelnych, a czarnoskóra społeczność 28 proc. zgonów. Odsetek ich populacji w mieście wynosi odpowiednio 29 i 22 proc. 

Zgony wśród białych i azjatyckich nowojorczyków były niższe przy zachowaniu proporcji.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy