Reklama

Reklama

Koronawirus w Niemczech. Pierwszy raz od listopada mniej niż 200 tys. aktywnych zakażeń

Niemiecki minister zdrowia Jens Spahn poinformował, że po raz pierwszy od 4 listopada ubiegłego roku w Niemczech odnotowano mniej niż 200 tys. aktywnych zakażeń koronawirusem. Niepokój w kraju wywołują natomiast jego nowe warianty, potwierdzono tam już obecność trzech z nich.

Rok po pojawieniu się koronawirusa w kraju "przeżywamy ciężkie tygodnie blokady"; "ta pandemia stulecia (...) jest testem charakteru i wytrzymałości naszego społeczeństwa" - mówił minister na wspólnej konferencji prasowej z szefem nadzorującego walkę z epidemią Instytutu im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie, Lotharem Wielerem, oraz z szefem organu regulacyjnego ds. szczepionek, Instytutu im. Paula Ehrlicha (PEI), Klausem Cichutkiem.

- Ja też jestem zmęczony tą pandemią, ale jesteśmy na dobrej drodze do wyjścia z niej - powiedział Spahn, podkreślając, że nadal należy zachowywać ostrożność.

Reklama

Podkreślił sukcesy kraju w walce z koroną, zauważając m.in. że po raz pierwszy od 4 listopada odnotowano w Niemczech mniej niż 200 000 aktywnych przypadków infekcji. Spahn przestrzegł przed zbyt wczesnym łagodzeniem reżimu pandemicznego. - Widzieliśmy w innych krajach europejskich, jak szybko liczby ponownie rosną po poluzowaniu - wskazał.

Nowe warainty utrudniają walkę z pandemią

Szef RKI Wieler powiedział, że Instytut jest szczególnie zaniepokojony nowymi wariantami koronawirusa. W Niemczech występują już trzy warianty, spośród których brytyjski jest najczęstszy - jest już w 13 z 16 krajów związkowych. Nowe warianty nie są jeszcze dominujące, ale trzeba się spodziewać, że walka z pandemią będzie przez nie utrudniona - wskazał Wieler.

- Każde szczepienie to krok we właściwym kierunku, ale wirus nie jest jeszcze zmęczony - podkreślił szef RKI. Ponownie zaapelował o przestrzeganie zasad obowiązujących w pandemii koronawirusa. - Nie dajmy szansy COVID-19 - wzywał.

Szef PEI Cichutek podkreślił, że nie ma górnego ograniczenia wiekowego dla szczepionki przeciw COVID-19 firmy AstraZeneca, a jedynie wskazanie, że jest skuteczniejsza u osób młodszych. Istnieją też inne szczepionki, które wkrótce mogą zostać zatwierdzone.

Koronawirus w Niemczech

RKI poinformował w piątek o 12 908 nowych zakażeniach w ciągu poprzedniej doby i o 855 nowych zgonach w związku z COVID-19. Tydzień temu odnotowano 14 022 nowe infekcje i 839 zgonów. Według RKI wskaźnik liczby nowych zakażeń na 100 tys. mieszkańców wynosił w piątek rano 79,9; najwyższy poziom zarejestrowano 22 grudnia, gdy było to 197,6.

W Niemczech podano do tej pory ok. 3 mln dawek szczepionek przeciw COVID-19.

Ładowanie...
Ładowanie...

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama