Reklama

Reklama

Koronawirus w Irlandii. Najwyższa dobowa liczba zgonów

W Irlandii w ciągu ostatniej doby z powodu koronawirusa zmarły 43 osoby, wskutek czego liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do 487 - podało ministerstwo zdrowia tego kraju. To najwyższy dobowy bilans zgonów od początku epidemii.

Dotychczas tylko raz - we wtorek - zdarzyło się, by dobowy bilans zgonów przekroczył 40. Ponadto w ciągu trzech ostatnich dni odnotowano trzy najwyższe statystyki nowych zgonów.

Liczba wykrytych przypadków zakażenia zwiększyła się w ciągu ostatniej doby o 629, co jest drugim najwyższym wynikiem od początku epidemii. Ponadto bilans zwiększył się o 95 testów z wynikiem pozytywnym, które przeprowadzone zostały w poprzednich dniach, a następnie zostały wysłane do laboratoriów w Niemczech. W efekcie łączna liczba wykrytych zakażeń wynosi obecnie 13271.

Obostrzenia

Wcześniej w czwartek p.o. premiera Irlandii Leo Varadkar powiedział, że rząd prawdopodobnie przedstawi mapę drogową znoszenia ograniczeń, ale z zastrzeżeniem, że może się ona zmienić, a podjęte decyzje mogą być odwrócone.

Reklama

Ograniczenia zostały ogłoszone przez rząd 27 marca, a w piątek w zeszłym tygodniu ich obowiązywanie zostało przedłużone do 5 maja. Zgodnie z nimi, każdy musi pozostawać w domu, z wyjątkiem szczególnych okoliczności, takich jak przemieszczanie się do i z pracy, jeśli jest ona niezbędna i nie może być wykonywana z domu; robienie zakupów żywności, artykułów gospodarstwa domowego lub odbieranie posiłków; wizyty lekarskie, odbieranie lekarstw i innych produktów medycznych. Inne zwolnienia obejmują ważne powody rodzinne, takie jak opieka nad osobami starszymi lub znajdującymi się w trudnej sytuacji.

Kiedy złagodzenie ograniczeń?

Varadkar powiedział, że gdy ograniczenia będą mogły zostać złagodzone, będzie to robione przez kilka miesięcy.

"Jeszcze nie wiem, czy 5 maja będziemy w stanie złagodzić ograniczenia, ale wiem, że jeśli w ogóle będziemy mogli, stanie się to stopniowo i potrwa przez kilka miesięcy. Jak wiemy z Azji, może nawet trzeba będzie je ponownie wprowadzić, ponieważ tylko przełom naukowy - szczepionka lub skuteczny lek przeciwwirusowy - pozwoli na powrót życia do poprzedniego stanu" - podkreślił.

Bartłomiej Niedziński 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL