Reklama

Reklama

Koronawirus w Iranie. 49 osób zmarło w ciągu doby

W ciągu ostatnich 24 godzin zmarło w Iranie na koronawirusa 49 osób. To najwyższa dobowa liczba zgonów od zanotowania pierwszego przypadku zgonu 19 lutego - poinformowało w niedzielę irańskie ministerstwo zdrowia.

Jak oświadczył na telewizyjnej konferencji prasowej rzecznik ministerstwa zdrowia Kianous Dżahanpur, łącznie zmarło "co najmniej 194 naszych rodaków, którzy zarazili się koronawirusem COVID-19".

Dodał, że w ciągu ostatnich 24 godzin stwierdzono 734 przypadki zarażenia koronawirusem, co zwiększyło ich łączną liczbę do 6 566. Zakażenia wykryto we wszystkich 31 prowincjach Iranu, w tym najwięcej - 1 805 - w prowincji Teheran.

Dżahanpur poinformował, że 685 przypadków zakażenia stwierdzono w prowincji Kum, gdzie znajduje się święte miasto szyitów o tej samej nazwie. W położonej w środkowej części kraju prowincji Isfahan, często odwiedzanej przez turystów, zanotowano 564 przypadki. Ich liczba szybko tam wzrasta.

Reklama

Wśród zarażonych wirusem jest kilku polityków i dowódców wojskowych wysokiej rangi.

Działania władz

Iran jest obecnie jednym z największych ognisk epidemii, z największą po Chinach liczbą ofiar śmiertelnych wśród zakażonych.

Władze nie ogłosiły jeszcze decyzji o kwarantannie, ale - jak informują media - w 15 prowincjach wprowadzono ograniczenia w przemieszczaniu się. Szkoły i uniwersytety zostały zamknięte do 3 kwietnia, kiedy obchodzony jest Perski Nowy Rok. W niektórych prowincjach wstrzymano wynajmowanie lokali na noclegi dla turystów, aby zniechęcić ich do odwiedzin.

Wcześniej poinformowano o ustanowieniu punktów kontrolnych, by ograniczyć podróże między głównymi miastami i w konsekwencji powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa. Władze ostrzegły też, że mogą użyć siły w celu ograniczenia podróży między miastami.

Irańskie linie lotnicze Iran Air ogłosiły w niedzielę, że zawieszają aż do odwołania wszystkie połączenia do Europy w związku z ograniczeniami, jakie nakładają nań kraje europejskie.

Ponad trzy tysiące ofiar śmiertelnych w Chinach

Po raz pierwszy koronawirus został wykryty w chińskim Wuhanie pod koniec grudnia ub.r. 

Narodowa Komisja Zdrowia Chin poinformowała w niedzielę o 44 nowych przypadkach zakażenia wirusem i 27 zgonach. 

W całych Chinach kontynentalnych potwierdzono dotąd 80 695 zakażeń, a bilans ofiar śmiertelnych sięga 3 097.

Reklama

Reklama

Reklama