Reklama

Reklama

Koronawirus: W Indiach drób tańszy od owoców. Hodowcy tracą miliardy

Hindusi przestali jeść mięso przez plotki rozsiewane w internecie, które głoszą, że COVID-19 można się zarazić poprzez jedzenie drobiu. W Indiach odnotowano gigantyczny spadek cen drobiu. Kilogram kurczaka jest już tańszy niż owoc chlebowca różnolistnego. Hodowcy tracą 1,6 mln USD dziennie.

W czasie epidemii koronawirusa ceny drobiu spadły o 70 proc., a sprzedaż o połowę. Kilogram kurczaka kosztuje w północnych Indiach około 80 rupii (około 4,1 zł), a kilogram chlebowca różnolistnego, znanego pod nazwą kathal, który ma zastąpić mięso, aż 120 rupii (6,2 zł). Zdaniem kupujących, brunatnozielony owoc może być doskonałym substytutem mięsa w birjani.

"Nie ma szans, birjani bez mięsa jest przestępstwem" - komentuje Santosh Banarjee, młody inżynier z Kalkuty. Popularna potrawa zawiera ryż basmati, przyprawy i gotowaną przez wiele godzin baraninę. "Już dużym odstępstwem jest mięso kurczaka w birjani, a co dopiero chlebowiec" - dodaje.

Reklama

Santosh nie wierzy w plotki rozsiewane w internecie o koronawirusie przenoszonym przez mięso. "Mamy silne lobby wegetariańskie, trochę ludzi nie je mięsa z powodów religijnych i może to oni stoją za plotkami" - zastanawia się mężczyzna. 

30 proc. wegetarian w społeczeństwie

Najnowsze dostępne badania rządowe z 2014 r. mówią o niespełna 30 proc. wegetarian w Indiach. Najwięcej osób jedzących mięso mieszka w stanach południowych. Spożywa je tam powyżej 97 proc. ludności (z wyjątkiem Karnataki). W Bengalu Zachodnim mięso jada 98 proc., a w stanach północno-wschodnich - z wyjątkiem Asamu - 79 proc.

Hodowcom drobiu, którzy według ich zrzeszenia, tracą przez koronawirusa 1,6 mln dolarów dziennie, nie pomagają publiczne degustacje kurczaków organizowane w Gorakhpurze w stanie Uttar Pradeś i w południowoindyjskiej Telanganie.

W tym ostatnim stanie do akcji ratowania tej branży włączyli się ministrowie lokalnego rządu, którzy publicznie spożyli drób. Spotkało się to z potępieniem między innymi lidera organizacji hinduistycznej Hindu Mahasabhy, która sprzeciwia się jedzeniu mięsa.

"Samolubni i ignoranccy ministrowie publicznie rzucili wyzwanie 'koronie', dlatego najgorsza forma 'korony' krąży teraz w Indiach" - powiedział portalowi ThePrint.in Chakrapani Maharaj.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy