Reklama

Reklama

Koronawirus w Holandii. Decyzja sądu apelacyjnego w sprawie godziny policyjnej

Co z godziną policyjną w Holandii? Sąd apelacyjny w Amsterdamie zdecydował we wtorek wieczorem, że ma ona dalej obowiązywać w kraju do czasu rozpatrzenia odwołania złożonego przez rząd. Wcześniej sąd niższej instancji stwierdził, że godzinę policyjną wprowadzono bez odpowiednich podstaw prawnych.

W swej decyzji sędziowie sądu apelacyjnego podkreślili, że interesy państwa w powstrzymaniu pandemii COVID-19 "mają większą wagę" i godzina policyjna będzie obowiązywać do czasu rozpatrzenia apelacji rządu na postanowienie sądu niższej instancji.

- To oznacza, że godzina policyjna od godz. 21 do godz. 4.30 w dalszym ciągu obowiązuje - sprecyzowała telewizja publiczna NOS.

Apel premiera

Wcześniej we wtorek premier Holandii Mark Rutte zwrócił się do mieszkańców kraju o dalsze przestrzeganie godziny policyjnej wprowadzonej w styczniu jako element walki z pandemią COVID-19, choć sąd uznał, że została ona wprowadzona przez rząd bez podstaw prawnych.

Reklama

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego (RIVM) podał, że działania przeciwepidemiczne, w tym godzina policyjna, pomogły ograniczyć rozprzestrzenianie się choroby, pomimo pojawienia się bardziej zakaźnego brytyjskiego wariantu koronawirusa. Wariant ten stanowi ponad dwie trzecie nowych przypadków COVID-19 w Holandii.

Chcesz wiedzieć więcej na temat pandemii koronawirusa? Sprawdź statystyki:

Polska na tle świata

Sytuacja w poszczególnych krajach

Wskaźniki w przeliczeniu na milion mieszkańców


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy