Reklama

Reklama

Koronawirus w Hiszpanii. Najwięcej zakażeń podczas jednego weekendu

W Hiszpanii od piątku zanotowano rekordową podczas jednego weekendu liczbę nowych zakażeń koronawirusem - było ich ponad 84 tys. - poinformował w poniedziałek resort zdrowia. Wskazano też na nienotowany wcześniej poziom 689 infekcji w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców.

Ministerstwo zdrowia sprecyzowało, że wskutek drastycznego wzrostu liczby zakażeń w całej Hiszpanii do poniedziałkowego wieczora koronawirusem zakaziło się łącznie 2,33 mln osób.

Przez ostatnie trzy dni najwięcej infekcji na 100 tys. mieszkańców notowano w regionach Estremadury, Murcji oraz Kastylii-La Manchy.

Według danych resortu zdrowia Hiszpanii od piątku liczba zgonów po zakażeniu koronawirusem zwiększyła się o 455. W sumie zanotowano tam już 53,7 tys. ofiar śmiertelnych SARS-CoV-2.

Apel ministra zdrowia

W poniedziałek minister zdrowia Hiszpanii, Salvador Illa zaapelował, by wraz z nasileniem się zakażeń w większości regionów rządy poszczególnych wspólnot autonomicznych samodzielnie zaostrzały restrykcje epidemiczne bez "oglądania się na rząd" centralny.

Reklama

Sprecyzował, że nowe restrykcje powinny być ogłaszane w regionach zgodnie ustawą rządu o stanie zagrożenia epidemicznego. Ta nie przewiduje jednak możliwości wprowadzenia przymusowej kwarantanny, o którą prosi już prawie połowa regionów.

- Nie chodzi o to, aby ogłaszać wiele różnych obostrzeń, ale o to, aby skutecznie egzekwować te, które już wprowadzono - zaznaczył Illa.

W poniedziałek po południu rząd wspólnoty autonomicznej Kastylii-La Machy ogłosił zakaz opuszczania gmin przez ich mieszkańców, a w całym regionie zamknął hotele, centra handlowe, a także obiekty rozrywki i rekreacji.

Deficyt budżetowy

Tymczasem z opublikowanego w poniedziałek raportu centralnego banku Hiszpanii wynika, że wskutek koronakryzysu deficyt budżetowy kraju zwiększył się w listopadzie 2020 r. do nienotowanego wcześniej poziomu 1,31 bln euro. 

Oznacza to wzrost wobec analogicznego miesiąca w 2019 r. o rekordowy poziom 10,5 proc.

Chcesz wiedzieć więcej na temat pandemii koronawirusa? Sprawdź statystyki:

Polska na tle świata

Sytuacja w poszczególnych krajach

Wskaźniki w przeliczeniu na milion mieszkańców

Reklama

Reklama

Reklama