Reklama

Reklama

Koronawirus w Hiszpanii. Mutacja COVID-19 dotarła do Madrytu, Andaluzji i na Gibraltar

Nowy wariant COVID-19 dotarł na Półwysep Iberyjski. Mutację potwierdzono w Madrycie, na Gibraltarze i w Andaluzji. Większość chorych wróciła z Wysp Brytyjskich.

Wydział zdrowia Andaluzji poinformował dzisiaj, że zmutowany koronawirus, którego pierwsze przypadki wykryto przed dwoma tygodniami w Wielkiej Brytanii, zlokalizowano na południu Hiszpanii. Chorobę wykryto u dwóch osób w Granadzie i trzech w Maladze. Obecność tego wariantu koronawirusa potwierdziło laboratorium mikrobiologii Szpitala Klinicznego w Maladze. 

Przypadek zarażenia nową mutacją COVID-19 zlokalizowano również na Gibraltarze - brytyjskim terytorium zamorskim położonym na południowym skraju Półwyspu Iberyjskiego. Tamtejsze władze zakazały odwiedzin w domach spokojnej starości, nie wstrzymały jednak lotniczych połączeń z Wyspami Brytyjskimi. Cztery przypadki zarażenia potwierdzono w Madrycie. W stolicy Hiszpanii zaapelowano o przestrzeganie środków bezpieczeństwa.  

Reklama

Łagodny przebieg

Zdaniem lekarzy, u osób u których stwierdzono obecność mutacji, rozwój choroby przebiega łagodnie i nie zagraża im niebezpieczeństwo. Zgodnie z ustaleniami naukowców, ten rodzaj koronawirusa łatwo się rozprzestrzenia ale wydaje się mniej groźny od poprzedniego. Epidemiolodzy podkreślają, że ryzyko zarażenia zmniejszają obowiązujące od marca środki bezpieczeństwa: maseczki, utrzymanie odległości, higiena i częste wietrzenie pomieszczeń. 

Dodatkowe środki ostrożności

Autonomiczny rząd Andaluzji zwrócił się do gabinetu Pedro Sancheza o podjęcie dodatkowych środków ostrożności na hiszpańskich lotniskach. Od końca listopada, w tamtejszych portach morskich i lotniczych przyjeżdżających obowiązuje okazanie negatywnego testu RT PCR. Obowiązku takiego nie mają podróżni przekraczający granice lądowe. 22 grudnia Hiszpania wstrzymała lotnicze połączenia z Wielką Brytanią. 


Ewa Wysocka 


Chcesz wiedzieć więcej na temat pandemii koronawirusa? Sprawdź statystyki:

Polska na tle świata

Sytuacja w poszczególnych krajach

Wskaźniki w przeliczeniu na milion mieszkańców


Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy