Reklama

Reklama

Koronawirus w Hiszpanii. Lekarze żądają dymisji głównego epidemiologa

W ciągu ostatnich 24 godzin w Hiszpanii zakaziło się koronawirusem ponad 18 tys. osób - wynika z sobotnich statystyk regionalnych służb sanitarnych. Izba Lekarska tego kraju zażądała natychmiastowej dymisji głównego epidemiologa Fernando Simona.

Jak wynika z komunikatów służb medycznych hiszpańskich wspólnot autonomicznych, w sobotę regionami najbardziej doświadczonymi przez koronawirusa były Andaluzja i Katalonia. W pierwszej z nich potwierdzono 4000 dobowych infekcji, zaś w drugiej - prawie 3000.

W całym kraju pomiędzy piątkiem a sobotą zanotowano też 174 zgony po infekcji koronawirusem, z czego najwięcej w Katalonii - 56.

Szpitale niemal całkowicie przepełnione

W sobotę po południu rządy Estremadury, Kraju Basków i Galicji potwierdziły, że od piątku drastycznie nasiliła się liczba pacjentów w szpitalach tych regionów. 

Z kolei władze Asturii zapowiedziały, że jej szpitale są już niemal całkowicie przepełnione wskutek drugiej fali COVID-19. Premier regionalnego gabinetu Adrian Barbon wezwał mieszkańców do pozostania w domach.

Reklama

W sobotę ministerstwo zdrowia nie podało informacji o rozwoju epidemii. Z opublikowanych przez resort zdrowia w piątek wieczorem danych wynika, że dotychczas zmarło tam łącznie ponad 40,7 tys. osób, a zakaziło się 1,45 mln.

Żądają dymisji głównego epidemiologa

Tymczasem w sobotę Izba Lekarska Hiszpanii wezwała głównego epidemiologa kraju Fernando Simona do natychmiastowego podania się do dymisji. Medycy zarzucają mu złe wykonywanie obowiązków podczas zarządzania kryzysem i przekazywanie błędnych informacji na temat rozwoju epidemii.

Przedstawiciel resortu zdrowia był już wielokrotnie krytykowany przez organizacje lekarskie, m.in. za podawanie niesprawdzonych informacji, ironiczne uwagi o pracy pielęgniarek, spędzanie urlopu poza krajem w czasie kryzysu epidemicznego oraz pojawianie się w przestrzeni publicznej bez maski ochronnej.

Marcin Zatyka

Chcesz wiedzieć więcej na temat pandemii koronawirusa? Sprawdź statystyki:

Polska na tle świata

Sytuacja w poszczególnych krajach

Wskaźniki w przeliczeniu na milion mieszkańców

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy