Reklama

Reklama

Koronawirus w Hiszpanii. "El Mundo": Ekolodzy biją na alarm w sprawie materiału skażonego

Organizacje ekologiczne w Hiszpanii ostrzegają władze w sprawie utylizacji ogromnej ilości materiałów skażonych koronawirusem w trakcie leczenia chorych na COVID-19 - poinformował w piątek (15 maja) madrycki dziennik "El Mundo".

Jak przypomina stołeczna gazeta, w samej tylko Katalonii w kwietniu zebrano w lokalnych szpitalach prawie 1800 ton materiałów sanitarnych używanych podczas leczenia osób zainfekowanych koronawirusem.

Ekolodzy wskazują na konieczność prawidłowej utylizacji tych produktów. Twierdzą, że przed spaleniem powinny one zostać pozbawione pozostałości koronawirusa w procesie sterylizacji.

"Palą w pobliżu naszych domów niebezpieczne odpady, tymczasem spalarnie nie są gotowe, ani nie posiadają pozwolenia na taką działalność" - twierdzi Silvina Frucella, szefowa ekologicznej organizacji Aire Net.

Reklama

Materace, na których umierali chorzy

Problem ze skażonym materiałem, który był używany podczas leczenia chorych na COVID-19, odnotowuje też dziennik “ABC". Wydawana w Madrycie gazeta wskazuje na "plagę porzuconych w stolicy materaców", na których zmarły osoby zainfekowane koronawirusem.

"Dziesiątki starych materaców zalegają w miejscach publicznych, czekając na zabranie przez miejską spółkę oczyszczania Madrytu. Zostały porzucone w pobliżu kontenerów na śmieci lub na chodnikach" - pisze dziennik i dodaje, że zjawisko nasiliło się w pierwszych dniach maja.

Stołeczna gazeta zauważa, że leżące w różnych miejscach miasta materace po zmarłych na COVID-19 stanowią zagrożenie szczególnie dla pracowników spółki miejskich zakładów oczyszczania. "Przed zabraniem materaców powinni je wcześniej zdezynfekować, a następnie odczekać pięć dni" - radzi "ABC".

Do piątku w Hiszpanii z powodu zakażenia koronawirusem zmarło 27 459 osób, a zainfekowanych zostało 230 183. Najwięcej ofiar notowanych jest we wspólnocie autonomicznej Madrytu, gdzie dotychczas zmarło 8809 pacjentów, a zachorowało 66 005. Druga jest Katalonia, na terenie której odnotowano 5882 zgony i 55 464 zakażenia.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy