Reklama

Reklama

Koronawirus w Hiszpanii. "El Mundo": COVID-19 atakuje nie tylko płuca

Wskutek wywoływanej przez koronawirusa choroby COVID-19 atakowane są różne istotne organy, nie tylko płuca. Wielu pacjentów boryka się z licznymi powikłaniami i nigdy w pełni nie odzyska zdrowia - pisze w czwartek dziennik "El Mundo".

"Infekcja koronawirusem może dotknąć chorobą również serce, mózg, a także nerki" - napisała wydawana w Madrycie gazeta. Wskazała, że wskutek zachorowania na COVID-19 dochodzi "do wielonarządowego ataku" na organizm człowieka, co potwierdziły już m.in. badania wykonane przez naukowców z Chin, USA i Wielkiej Brytanii.

Reklama

Gazeta cytuje Ognjena Gajica, eksperta do spraw chorób układu oddechowego w klinice Mayo w amerykańskim Rochester. Zaznacza on, że w konsekwencji zachorowania na COVID-19 wiele osób nie będzie już mogło w pełni powrócić do pełni zdrowia.

Konsekwencje nawet po wyleczeniu

"Chodzi o bardzo dużą liczbę osób, które po przebytym syndromie niewydolności oddechowej, nie będą nawet mogły ponownie pracować" - wyjaśnił ekspert.

Eksperci, na których badania powołuje się "El Mundo", wskazują, że konsekwencje COVID-19 mogą być odczuwalne nawet po wyleczeniu. Wskazują, że w przyszłości osoby, które pokonały COVID-19, mogą borykać się z innymi poważnymi problemami zdrowotnymi, takimi jak problemy układu trawiennego, dolegliwości neurologiczne, problemy z funkcjonowaniem nerek, zawały serca.

Dziennik wskazuje, że pokonanie COVID-19 może być tylko początkiem długiej "podróży na rehabilitacje i terapie".

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy