Reklama

Reklama

Koronawirus w Hiszpanii. Burgos i Aranda de Duero będą objęte kordonem sanitarnym

Rząd wspólnoty autonomicznej Kastylii i Leonu, na północnym zachodzie Hiszpanii, ogłosił w poniedziałek (19 października) konieczność objęcia kordonem sanitarnym z powodu COVID-19 kolejnych dwóch miast tego regionu: liczącego 180 tys. mieszkańców Burgos oraz 33-tysięcznej Arandy de Duero. Restrykcje wejdą w życie od północy.

Jak wyjaśniła odpowiedzialna za regionalne służby zdrowia Veronica Casado, Burgos już od kilku dni spełnia warunek objęcia go surowymi restrykcjami sanitarnymi, gdyż notowanych było tam ponad 500 przypadków zachorowań na 100 tys. mieszkańców.

Reklama

Sprecyzowała, że na podstawie przepisów, które wejdą w życie w nocy z poniedziałku na wtorek (z 19 na 20 października) wjazd lub wyjazd z miasta będzie mógł nastąpić tylko w uzasadnionych przypadkach, wśród których jest m.in. konieczność udania się do pracy, do placówki służby zdrowia, szkoły lub uczelni wyższej.

Rekordowe liczby zakażeń i zgonów

Kastylia i Leon jest jedną z najbardziej doświadczonych epidemią hiszpańskich wspólnot autonomicznych. Od połowy października utrzymują się tam rekordowe liczby dobowych zakażeń i zgonów. 

Pomiędzy sobotą a niedzielą (17 a 18 października) zanotowano w tym regionie 20 kolejnych ofiar śmiertelnych COVID-19 oraz 1080 zachorowań.

Nie tylko Burgos i Aranda de Duero

W nocy z piątku na sobotę (z 16 na 17 października) kordonem sanitarnym objęta została także licząca 160 tys. mieszkańców Salamanka. Władze sanitarne Kastylii i Leonu wyjaśniły, że restrykcje epidemiczne są tam rezultatem kilku ognisk COVID-19, które zanotowano m.in. w kampusach uniwersyteckich.

Innymi miastami objętymi kordonem sanitarnym w tej części Hiszpanii są liczące odpowiednio 130 tys. i 80 tys. mieszkańców miasta Leon oraz Palencia. Surowe restrykcje epidemiczne obowiązują tam od 6 października.

Marcin Zatyka

*** 

Chcesz wiedzieć więcej na temat pandemii koronawirusa? Sprawdź statystyki:

Polska na tle świata

Sytuacja w poszczególnych krajach

Wskaźniki w przeliczeniu na milion mieszkańców

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje