Reklama

Koronawirus w Europie: Rośnie liczba ofiar i zakażonych

W Europie rośnie liczba osób zakażonych koronawirusem. Największe ognisko epidemii znajduje się we Włoszech, gdzie najnowszy bilans to 233 zmarłych, ponad pięć tysięcy zakażonych i 589 wyleczonych od początku kryzysu. W sobotę z poszczególnych krajów spływają najnowsze dane.

Francja

Do 16 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych epidemii koronawirusa we Francji, potwierdzono też 949 przypadków zakażenia Covid-19 - oświadczył w sobotę wieczorem dyrektor generalny we francuskim ministerstwie zdrowia Jerome Salomon.

Wcześniej w sobotę resort zdrowia informował o 11 ofiarach śmiertelnych i 716 przypadkach zakażenia koronawirusem.

Niemcy

Liczba zakażonych koronawirusem w Niemczech wzrosła do 684; od piątkowego wieczoru potwierdzono 45 kolejnych przypadków - poinformował Instytut im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie.

Jak oświadczył RKI, najwięcej przypadków zanotowano na zachodzie i południu Niemiec, w tym 346 w Nadrenii Północnej-Westfalii oraz po ponad 100 w Bawarii i Badenii-Wirtembergii, gdzie stwierdzono pierwsze zakażenia w Niemczech.

Reklama

W sumie liczba zakażeń w RFN jest ponad dziesięciokrotnie wyższa niż tydzień temu; 29 lutego informowano o 66 przypadkach.

W Niemczech nie odnotowano dotychczas zgonu z powodu koronawirusa.

Hiszpania

Służby medyczne Hiszpanii potwierdziły w sobotę cztery kolejne w tym kraju zgony z powodu koronawirusa. Łącznie do sobotniego popołudnia z powodu COVID-19 zmarło 10 osób, a blisko 500 zostało zakażonych.

Jak poinformowało ministerstwo zdrowia Hiszpanii, wszyscy dotychczas zmarli pacjenci to osoby w wieku emerytalnym, mające od 69 do 99 lat.

Najwięcej ofiar śmiertelnych pochodziło z Madrytu - pięć. Dwóch innych pacjentów zmarło w Kraju Basków, na północy Hiszpanii, zaś pozostali w Walencji, na wschodzie kraju, a także w północno-wschodnich regionach Katalonia i Aragonia.

W ciągu zaledwie jednej doby liczba zainfekowanych koronawirusem w Hiszpanii powiększyła się o 120 osób. Najwięcej nowych przypadków zachorowań odnotowano w aglomeracji Madrytu, a także w Kraju Basków, Walencji oraz w regionie La Rioja, na północy.

Pomimo szybkiego rozprzestrzeniania się choroby resort zdrowia Hiszpanii wyraził w sobotę zgodę na organizację w kraju licznych niedzielnych marszów oraz wieców z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet. W niektórych wspólnotach autonomicznych regionalne władze sugerowały odwołanie tych masowych imprez z obawy o wzrost zakażeń COVID-19.

Wielka Brytania

W Wielkiej Brytanii liczba potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem wzrosła do 206. W piątek informowano o 163 przypadkach.

W wyniku choroby wywołanej koronawirusem zmarły dotąd dwie osoby: kobieta w wieku ponad 70 lat, która w środę zmarła w szpitalu w Reading, oraz mężczyzna po 80. roku życia, który zmarł w czwartek w Milton Keynes.

Holandia

Liczba potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem w Holandii wzrosła od piątku o 60 i wynosi 188 - poinformował w sobotę holenderski instytut zdrowia publicznego i środowiska (RIVM).
RIVM podał, że większość zakażeń była powiązana z osobami, które przyjechały do Holandii z innych krajów - najczęściej z północy Włoch.

W piątek RIVM poinformował o śmierci pierwszej osoby w Holandii w wyniku choroby wywołanej koronawirusem.

Jak podaje agencja Reutera, do soboty rano potwierdzono ok. 102 tys. przypadków infekcji koronawirusem w ok. 90 krajach, a ponad 3,4 tys. zakażonych zmarło, w zdecydowanej większości w Chinach.

Belgia

Liczba osób zakażonych koronawirusem w Belgii wzrosła do 169. W sobotę federalne ministerstwo zdrowia poinformowało, że w Belgii w ciągu ostatniej doby zdiagnozowano 60 nowych infekcji - podały media w tym kraju.

Laboratorium przy szpitalu uniwersyteckim w Leuven, które prowadzi badania na obecność koronawirusa, zmaga się z niedoborem odczynników, substancji chemicznych potrzebnych do przeprowadzenia testów. Belgijski instytut zdrowia publicznego poinformował, że z powodu niedoboru odczynników na razie będą badane tylko najbardziej pilne próbki.

Niedobór odczynników jest problemem na całym świecie. W szpitalu uniwersyteckim w Leuven substancje chemiczne, które zostały zgromadzone na testy zaplanowane na sześć miesięcy, zużyto w ciągu zaledwie sześciu dni.

Grecja

W Grecji zanotowano 21 nowych przypadków zakażenia koronawirusem - poinformowało w sobotę greckie ministerstwo zdrowia. Liczba potwierdzonych zakażeń koronawirusem w tym kraju wzrosła do 66.

Większość spośród 66 zakażonych - 47 osób - to członkowie grupy, która uczestniczyła w pielgrzymce do Izraela i Egiptu. Grupa wróciła do kraju 27 lutego.

22 osoby przebywają w szpitalach, ich stan jest stabilny. Jeden z pielgrzymów, 66-letni mężczyzna, został umieszczony na oddziale intensywnej terapii w mieście Patras. Pozostali zakażeni są poddani kwarantannie domowej.

W Grecji nie zanotowano dotychczas ofiar śmiertelnych koronawirusa.

Polska

W sobotę potwierdzono nowy, szósty przypadek koronawirusa w Polsce. Pacjent hospitalizowany jest w Ostródzie, przyjechał z Niemiec. Dotychczas był w kwarantannie domowej, czuje się dobrze.

Pierwszy przypadek nowego koronawirusa w Polsce potwierdzono w środę. Pacjent, u którego go wykryto, jest hospitalizowany w Zielonej Górze; przyjechał z Niemiec.

W piątek potwierdzono kolejne cztery przypadki: dwoje pacjentów przebywa w szpitalu w Szczecinie (przyjechali w Włoch), jeden w szpitalu Wrocławiu (przyleciał z Wielkiej Brytanii), jedna pacjentka w szpitalu w Ostródzie (osoba ta podróżowała autokarem z Niemiec razem z mężczyzną, u którego potwierdzono pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce).

PAP/INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy