Reklama

Reklama

Koronawirus w Danii. Obowiązek noszenia maseczek w komunikacji publicznej

Premier Danii Mette Frederiksen ogłosiła w sobotę (15 sierpnia) wprowadzenie od 22 sierpnia obowiązku noszenia maseczek ochronnych w środkach komunikacji publicznej. To najsurowsze tego typu obostrzenie w państwach skandynawskich w związku z pandemią COVID-19.

- Wiem, że zasłanianie twarzy nie jest tym, do czego jesteśmy przyzwyczajeni w Skandynawii, ale musimy się do tego dostosować - oświadczyła na konferencji prasowej Frederiksen. Dodała, że w ten sposób "wszyscy będziemy przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się koronawirusa".

Nakaz używania maseczek obowiązywać będzie wszystkich obywateli powyżej 12. roku życia w autobusach, pociągach, taksówkach oraz na promach i dworcach. Wstępnie zapowiedziano, że ten obowiązek może zostać rozszerzony o kolejne miejsca, np. sklepy.

W Danii podczas wybuchu epidemii COVID-19 nie było nakazu korzystania z maseczek, w sierpniu władze wydały jedynie zalecenie dotyczące środków komunikacji publicznej.

Reklama

Norwegia i Finlandia zalecają

Władze Norwegii wydały w piątek zalecenie o zakrywaniu twarzy w godzinach szczytu w autobusach, tramwajach oraz metrze w Oslo, a także w podstołecznej gminie Inre Ostfold. Wcześniej podobną rekomendację obowiązującą przez całą dobę w Finlandii ogłosiła premier tego kraju Sanna Marin.

Jedynym krajem w regionie, w którym maseczki nie są nawet zalecane jest Szwecja. Główny epidemiolog tego kraju Anders Tegnell uważa, że zakrywanie twarzy "może być jedynie dodatkowym narzędziem", ponieważ nie ma wystarczających badań naukowych potwierdzających skuteczność noszenia maseczek w walce z epidemią.

Dania łagodzi część restrykcji

W sobotę duński rząd poinformował o złagodzeniu niektórych restrykcji. Restauracje oraz puby będą mogły być otwarte do godz. 2 w nocy pod warunkiem, że nie będą wpuszczały nowych gości po godzinie 23. Kluby nocne oraz dyskoteki pozostają nieczynne do 1 listopada. Nadal obowiązywać będzie zakaz organizacji zgromadzeń powyżej 100 osób.

W Danii - podobnie jak w Norwegii oraz w mniejszym stopniu w Finlandii - w ostatnich tygodniach rośnie liczba zachorowań na COVID-19.

Chcesz wiedzieć więcej na temat pandemii koronawirusa? Sprawdź statystyki:

Polska na tle świata

Sytuacja w poszczególnych krajach

Wskaźniki w przeliczeniu na milion mieszkańców


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje