Reklama

Reklama

Koronawirus w Czechach. Wracają niektóre obostrzenia

W czwartek (23 lipca) w Czechach potwierdzono 235 nowych przypadków koronawirusa. Choć liczba przypadków jest niższa niż w poprzednich dniach, to trzeci raz z rzędu przekroczyła 200. Władze zareagowały na wzrost zakażeń i zdecydowały się na przywrócenie części obostrzeń.

Najgorsza sytuacja epidemiczna jest w graniczącym z Polską kraju morawsko-śląskim. W powiecie karwińskim na 100 tys. mieszkańców odnotowuje się 67,3 zakażonych, a w powiecie frydecko-misteckim ponad 45. 

Pogorszyła się sytuacja w powiecie igławskim, gdzie na 100 tys. obywateli jest 30 zakażonych. Z kolei w stolicy Czech - Pradze - i okolicznych powiatach na 100 tys. obywateli jest ok. 20 zakażonych.

Które obostrzenia wracają?

Od soboty (25 lipca) Czesi będą mieli obowiązek zasłaniania ust i nosa w pomieszczeniach zamkniętych na imprezach, w których będzie uczestniczyć ponad 100 osób. Ponadto od poniedziałku (27 lipca) zmniejszony zostanie limit uczestników w imprezach, także plenerowych, do 500 osób.

Nakaz noszenia maseczek wprowadzono m.in. w reakcji na imprezę w jednym z praskich klubów nocnych. Po niej zdiagnozowano prawie 100 przypadków koronawirusa, a ponad 200 osób zostało wysłanych na kwarantannę. Zasłanianie ust i nosa będzie obowiązkowe zarówno podczas imprez zamkniętych prywatnych, jak i publicznych. Chodzi o wydarzenia muzyczne, kulturalne, sportowe, ale i wesela, a także pogrzeby. Nowe przepisy nie dotyczą wizyt w sklepach oraz restauracjach.

W czwartek (23 lipca) czeski minister zdrowia Adam Vojtech zapewnił, że służba zdrowia jest w dobrej kondycji, a liczba pacjentów hospitalizowanych i poważnie chorych nie rośnie. Ogniska występują lokalnie, jednak szybko mogą rozprzestrzenić się na resztę kraju. Polityk partii ANO wyjaśnił, że wszystkie nowe ograniczenia są tymczasowe, mają charakter prewencyjny, a ich celem jest zapobieganie rozprzestrzenianiu się koronawirusa w społeczeństwie.

W Czechach planuje się oznaczenie poszczególnych regionów w zależności od sytuacji epidemicznej. Podział będzie czterostopniowy. Epidemiolodzy przygotowują raport dla ministerstwa zdrowia, w którym ocenią przyczyny wzrostu zachorowań.

Reklama

W kraju morawsko-śląskim największe restrykcje

Dotychczas obostrzenia indywidualnie wprowadzały poszczególne czeskie kraje. Najbardziej drastyczne są w graniczącym z Polską kraju morawsko-śląskim. Przywrócono obostrzenia w gastronomii, ograniczono imprezy masowe. Wróciły tam też przepisy dotyczące dystansowania i noszenia maseczek, a pracownicy transgraniczni raz na dwa tygodnie muszą przedstawić negatywny wynik testu PCR na obecność koronawirusa. 

Od piątku (24 lipca) w krajach libereckim i usteckim obowiązkowe jest zasłanianie ust i nosa w placówkach medycznych, socjalnych czy aptekach.

Bilans od początku epidemii

Łącznie w Czechach zdiagnozowano 14 800 zakażeń. Zmarło 365 osób, a wyleczono ponad 9300 chorych. 

Aktywnych zakażeń jest tam obecnie niewiele ponad 5100, a na OIOM-ie przebywa ponad 140 osób. W Czechach wykonano ponad 645 tysięcy testów.

Chcesz wiedzieć więcej na temat pandemii koronawirusa? Sprawdź statystyki:

Polska na tle świata

Sytuacja w poszczególnych krajach

Wskaźniki w przeliczeniu na milion mieszkańców

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy