Reklama

Reklama

Koronawirus w Czechach. Rząd częściowo otwiera granice

Władze Czech zapowiedziały, że w ramach łagodzenia obostrzeń, wprowadzonych w związku z epidemią koronawirusa, począwszy od 11 maja wznowione zostanie kursowanie międzynarodowych pociągów i znów uruchomione będą połączenia autobusowe z zagranicą.

Połączenia te zostały zawieszone w połowie marca, gdy w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa władze w Pradze podjęły decyzję o czasowym zamknięciu granic i obowiązku przechodzenia kwarantanny przez osoby przybywające do Czech.

Kontrole na granicach będą utrzymane do 13 czerwca, a działające obecnie przejścia graniczne nadal będą otwarte tylko w godz. od 5.00 do 23.00.

Władze Czech zapowiedziały też, że w poniedziałek ogłoszą zniesienie zakazu wjazdu dla pracowników sezonowych i osób zatrudnionych w służbie zdrowia spoza Unii Europejskiej.

Reklama

"Granice znów będzie można przekraczać, korzystając z autobusu lub pociągów, które udostępnią firmy transportowe. Nie oznacza to automatycznego powrotu wszystkich połączeń międzynarodowych, ale będzie możliwość zorganizowania przewozu pracowników sezonowych lub wznowienia regularnych połączeń do regionów przygranicznych" - powiedział wicepremier i minister transportu Karel Havliczek.

Podkreślił, że przewoźnicy będą musieli zastosować się do wymogów sanitarno-epidemiologicznych, których szczegóły mają zostać przedstawione w najbliższym czasie.

Jednocześnie zdecydowano o otwarciu korytarzy kolejowych do Niemiec i Austrii, a także o uruchomieniu dwóch nowych przejść granicznych do Niemiec. Z polskiej i słowackiej strony nadal istnieją ograniczenia w przejazdach międzynarodowych.

Plan odmrażania gospodarki

Restrykcje narzucone w ramach walki z epidemią nie pozostały bez wpływu na czeską gospodarkę, która skurczyła się do rozmiarów notowanych w pokryzysowym 2009 r. - pisze Reuters.

W ramach odmrażania gospodarki rząd przygotował rozwiązania antykryzysowe dla małych i średnich firm, a także sklepów i punktów usługowych. Państwo pokryje np. połowę kosztów najmu, jeśli właściciel lokalu zgodzi się na obniżkę o 30 proc. - zapowiedział minister przemysłu i handlu, wicepremier Karel Havliczek. Na wsparcie dla firm przewidziano 1 bln koron (40,2 mld dolarów) w kredytach i zapomogach.

Epidemiolodzy: To ryzykowna operacja

Zasady, jakie będą obowiązywać podczas odchodzenia od ograniczeń wprowadzonych w handlu, usługach i życiu społecznym w ramach walki z epidemią koronawirusa, zostały przedstawione w ubiegły piątek (1 maja). Określono sposoby funkcjonowania szkół, galerii handlowych, obiektów sportowych i kin, które zaczną działać 11 maja.

Zaplanowany na ten czas etap odmrażania gospodarki jest, zdaniem epidemiologów, "ryzykowną operacją", która wymaga od wszystkich Czechów odpowiedzialności. 

Rozwiązania, które mają być stosowane w placówkach handlowych oraz innych lokalach usługowych, przewidują utrzymywanie między ludźmi dystansu dwóch metrów oraz stosowanie środków ochrony osobistej. Galerie handlowe muszą zapewnić, że przynajmniej jedna osoba z personelu będzie kontrolowała respektowanie przepisów - odległości, ale także dostępności środków dezynfekujących.

Po 11 maja będą mogły funkcjonować ogródki przy restauracjach. Hotele, bary i restauracje wznowią działalność pełną parą po 25 maja.

Otworzą się salony fryzjerskie i kosmetyczne

Rząd wydał też zgodę na rozpoczęcie działalności salonów fryzjerskich i kosmetycznych, w których personel musi jednakże nosić maseczki ochronne oraz przyłbice. Podobne zasady mają obowiązywać rehabilitantów i masażystów oraz obsługę solariów.

Osobne regulacje dla szkół

Osobne regulacje związane są ze szkołami podstawowymi, do których mogą wrócić uczniowie ostatnich klas. Nauczyciele muszą zapewnić, by uczniowie nie gromadzili się w jednym miejscu - przy szatniach lub przy wejściach do klas. 

Minister szkolnictwa Roman Plaga zapowiedział, że do poniedziałku każda szkoła otrzyma drogą elektroniczną przygotowany przez resort szczegółowy podręcznik postępowania i ograniczeń. Jednocześnie podkreślił, że powrót uczniów do szkół ma charakter nieobowiązkowy.

Śluby i pogrzeby do 100 osób

Działalność wznowią także galerie sztuki i muzea przy ograniczeniu do 100 osób liczby odwiedzających. Możliwe jest otwarcie kin i teatrów, ale zajęty może być co drugi rząd i zawsze jedno puste krzesło musi oddzielać widzów.

W praktykach religijnych będzie mogło uczestniczyć do 100 osób. Podobne zasady dotyczą ślubów i pogrzebów.

Chcesz wiedzieć więcej na temat pandemii koronawirusa? Sprawdź statystyki:

Polska na tle świata

Sytuacja w poszczególnych krajach

Wskaźniki w przeliczeniu na milion mieszkańców

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy