Reklama

Reklama

Koronawirus w Czechach. Premier Babisz zapowiada nowe restrykcje jak w pierwszej fali pandemii

Premier Czech Andrej Babisz zapowiedział zaostrzenie obowiązujących restrykcji, które mają przypominać rozwiązania z wiosennego lockdownu. Po konsultacjach m.in. z opozycją i partnerami społecznymi gabinet ma podjąć decyzję jeszcze w środę wieczorem albo w nocy.

Sytuację epidemiczną premier Babisz nazwał "niezwykle poważną" i zapowiedział zaostrzenie środków w walce z szerzącym się koronawirusem. - Jeśli tego nie zrobimy, to przez najbliższe dwa, trzy tygodnie będziemy mieli ogromne problemy w służbie zdrowia, która jest na granicy sił - powiedział premier i dodał, że "czekają nas piekielne dni".

Premier wystąpił osobiście i sam, co ostatnio na konferencjach po posiedzeniu rządu nie było normą. Gabinet na porannym posiedzeniu w środę miał m.in. zajmować się powrotem do szkół ostatnich klas podstawówek i maturzystów. Premier wykluczył jednak taką możliwość.

Reklama

Według ministra szkolnictwa Roberta Plagi na posiedzeniu rządu dyskutowano ewentualność zamknięcia otwartych aktualnie przedszkoli oraz pierwszych roczników szkół podstawowych.

40 proc. pozytywnych testów

Media przypomniały, że ograniczenia wprowadzone w marcu 2020 r., które przywołał premier, od obecnie obowiązujących różniły się m.in. zamkniętymi granicami, częściowo zamkniętymi zakładami produkcyjnymi oraz obowiązkiem pracy dla studentów medycyny. Zdaniem obserwatorów najbardziej prawdopodobne rozwiązania rządu mogą obecnie dotyczyć ściślejszego zakazu wychodzenia, zamknięcia otwartych szkół i być może wprowadzenia zakazu podróży między poszczególnymi regionami.

Według ostatnich danych ministerstwa zdrowia w Czechach przybyło we wtorek 15 672 chorych na COVID-19, najwięcej od 6 stycznia, gdy zanotowano ponad 17 tys. nowych przypadków. Udział pozytywnych przypadków w liczbie przeprowadzonych testów wyniósł 40 proc. W szpitalach jest 6817 pacjentów z COVID-19. W ciężkim stanie jest 1389 z nich. Już w poniedziałek liczba pacjentów na oddziałach intensywnej opieki medycznej była najwyższa od początku pandemii.

Od 1 marca 2020 r., gdy w Czechach zarejestrowano pierwsze zakażenia nowym koronawirusem, zainfekowało się SARS-CoV-2 1 184 352 osób. Aktualnie zakażonych jest ponad 127 tys. osób. Zmarło 19 682 osoby. W ostatnich dniach notuje się około 150-160 zgonów dziennie. We wtorek było ich 64, ale dane dotyczące zgonów są uaktualniane w ciągu dnia.


Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy