Reklama

Reklama

Koronawirus w Czechach. Ponad 8,6 tys. zakażeń w ciągu jednego dnia

O rekordowej liczbie 8618 zakażeń w ciągu jednego dnia poinformowało w sobotę (10 października) czeskie ministerstwo zdrowia. W kraju jest łącznie 55 tys. tzw. aktywnych przypadków. Po czwartym z rzędu dniu rekordowych przyrostów bilans wszystkich zakażeń wzrósł do 109 374.

Według danych przedstawionych przez resort zdrowia w sobotę w szpitalach przebywa 1893 pacjentów, z czego 412 jest w stanie ciężkim.

Chociaż u większości zakażonych infekcja ma łagodny przebieg lub rozwija się bezobjawowo, znacząco wzrosła liczba hospitalizacji oraz przypadków wymagających specjalistycznej pomocy lekarskiej. Istnieją obawy co do wyczerpania się rezerw w służbie zdrowia. Szpitale są zmuszone do przekładania na późniejszy termin większości zabiegów. Przed tygodniem na czeskich oddziałach intensywnej opieki medycznej znajdowało się 274 pacjentów, obecnie - ponad 400.

Reklama

Ministerstwo poinformowało w swym komunikacie, że od piątku do soboty w Czechach z powodu Covid-19 zmarło 25 osób. Łącznie od początku epidemii w tym kraju zarejestrowano 905 zgonów.

Stan wyjątkowy

U południowych sąsiadów Polski obowiązuje stan wyjątkowy i ograniczenia lub całkowity zakaz uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych, sportowych i społecznych. Część restrykcji wejdzie w życie w poniedziałek (12 października). Jeżeli sytuacja się nie poprawi, a ludzie nie będą respektować ograniczeń, możliwe jest ogłoszenie blokady podobnej do lockdownu wprowadzonego wiosną - zapowiedział w piątek (9 października) premier Andrej Babisz.

Tempo rozprzestrzenia się koronawirusa jest w Czechach coraz większe. W całym wrześniu zarejestrowano 43 tys. nowych zakażeń, w pierwszej dekadzie października - 38 tys. Największy przyrost infekcji odnotowano w okolicach miasta Uherske Hradisztie na Morawach. W ciągu ostatnich siedmiu dni na 100 tys. mieszkańców przypadało tam średnio 500 nowo wykrytych infekcji.

Z Pragi Piotr Górecki

*** 

Chcesz wiedzieć więcej na temat pandemii koronawirusa? Sprawdź statystyki:

Polska na tle świata

Sytuacja w poszczególnych krajach

Wskaźniki w przeliczeniu na milion mieszkańców

Reklama

Reklama

Reklama